Otwarto Zintegrowane Centrum Studenckie
Zintegrowane Centrum Studenckie - mieszczące
sale wykładowe, laboratoria, bibliotekę multimedialną, pracownie
komputerowe i miejsca odpoczynku - otwarto na
Politechnice Wrocławskiej. Rektor uczelni prof. Tadeusz Luty
powiedział, że w związku z nowym systemem studiowania, w którym
studenci przez pierwsze dwa semestry uczą się nie wybierając
wydziału i kierunku studiów, studenci będą spędzać w centrum
bardzo dużo czasu.
Tu będą się uczyć wszystkich przedmiotów podstawowych, a więc matematyki, fizyki, chemii, nauk przyrodniczych i humanistycznych. Także tu będą mieć laboratoria, które są na pierwszym roku, oraz konsultacje, które będą trwać od rana do wieczora. Są też kioski i pracownie internetowe, które będą funkcjonować przez 24 godziny- wyliczał rektor.
W opinii prof. Lutego, ci studenci, którzy czują, że ich wiedza z przedmiotów podstawowych jest niepełna, przez pierwszy rok nauki mają szansę wyrównać swoje szanse. Rektor nie chciał jednak przyznać wprost, że absolwenci liceów nie są wystarczająco wykształceni.
To jest standardowa opinia wszystkich uczelni na całym świecie, w tym Politechniki Wrocławskiej, że studenci mogliby mieć lepsze przygotowanie z nauk podstawowych. Ale nie chciałbym mówić, że poziom w szkolnictwie się obniża, bo nie chcę krytykować resortu oświaty w otwarty sposób. Ale faktycznie, uważamy, że mogliby być lepiej wykształceni - tłumaczył naukowiec.
Rektor podkreślił, że nowy zintegrowany system studiowania to inicjatywa nowatorska w naszym kraju, a pomysł podpatrzył na uniwersytetach amerykańskich. W USA można przez pierwsze dwa lata studiować bez przypisania do kierunku studiów. Także na uczelniach w Europie, niemieckich, czy francuskich, są specjalne budynki, gdzie studenci mają swój odrębny świat, co daje komfort im i pracownikom naukowym - zaznaczył Luty.
Centrum mieści się w nowym budynku, który uczelnia zbudowała kosztem 48 mln zł. 60% tej sumy pochodziło ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, resztę dołożyła uczelnia oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na 19 tys. m kw. znajduje się m.in. 8 sal wykładowych, 14 sal seminaryjno-ćwiczeniowych, 15 laboratoriów, sala komputerowa, czytelnia multimedialna oraz 23 pomieszczenia dla organizacji studenckich.