PolskaOtwarcie festiwalu filmowego Transatlantyk. Czeka kino łóżkowe, kulinarne oraz warsztaty

Otwarcie festiwalu filmowego Transatlantyk. Czeka kino łóżkowe, kulinarne oraz warsztaty

Otwarcie festiwalu filmowego Transatlantyk. Czeka kino łóżkowe, kulinarne oraz warsztaty
Źródło zdjęć: © WP.PL | Zenon Kubiak
08.08.2014 14:42, aktualizacja: 08.08.2014 17:33

W Poznaniu rozpoczął się festiwal filmowy Transatlantyk. Dla chętnych przygotowano aż 120 produkcji. Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszy się możliwość oglądania filmów... w łóżku. Dodatkowo można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych.

To już czwarta edycja festiwalu, którym kieruje laureat Oskara Jan AP Kaczmarek. - Tegoroczny program to 15 sekcji filmowych, w których pokażemy 120 filmów, część z nich zostanie wyświetlona kilka razy, co daje w sumie ponad 300 pokazów - zapowiada dyrektor Transatlantyku.

Filmy będzie można oglądać nie tylko w poznańskich kinach, ale także na placu Wolności, gdzie ponownie pojawi się Kino Łóżkowe, czyli plenerowa sala kinowa, w której filmy ogląda się, leżąc w wygodnym łóżku. Podobnie jak w latach poprzednich ta sekcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i wszystkie bilety wyprzedano w ciągu kilku godzin. Nie zabraknie także innego cieszącego się dużym powodzeniem cyklu - "Kina Kulinarnego", czyli kolacji, przy których przygotowywaniu szefowie kuchni inspirowali się znanymi filmami.

Podobnie jak przed rokiem w plenerze bezpłatnie będzie można oglądać filmy w ramach mobilnego kina. W tym roku o wyborze pięciu lokalizacji, gdzie będzie można oglądać filmy „pod chmurką”, zdecyduje wynik głosowania internautów.

- Zobaczyć będzie można najważniejsze obrazy sezonu, w tym zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, film pt. "Czarny węgiel, cienki lód", a także najnowszy film Lecha Majewskiego "Psie pole" - zapowiada Jan AP Kaczmarek.

W programie jest także retrospektywa filmów wyreżyserowanych przez Charlesa Chaplina bardziej znanego jak Charlie, ale reżyserowane przez siebie filmy zawsze podpisywał właśnie "Charles".

Ale Transatlantyk to nie tylko seanse filmowe, ale także warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady. - Szacujemy, że w części edukacyjnej łącznie weźmie udział około dwóch tysięcy osób - mówi Kaczmarek.

Festiwal zawsze dba także o swoje przesłanie, którym jest troska o ochronę środowiska. Jak co roku organizatorzy wręczą nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award osobie, której "lokalna aktywność staje się wzorem dla innych i ma wpływ na zmiany w skali globalnej". W tym roku odbierze ją prof. Gayatri Chakravorty Spivak - autorka licznych publikacji dotyczących antykolonializmu i globalizacji, która także zajmuje się szkoleniem nauczycieli i kierowaniem rolnictwem ekologicznym w Indiach.

Gala otwarcia odbędzie się 8 sierpnia o godz. 20:00 w Auli UAM. Festiwal potrwa do 14 sierpnia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.transatlantyk.org.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także