Trwa ładowanie...
d194ji1

Oto najlepsze liceum w Polsce

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie po raz siódmy z rzędu zajęło pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009, przygotowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita".

d194ji1
d194ji1

Dyrektor "Trzynastki" poseł PO Cezary Urban, pytany jak szkole co roku udaje się wygrać ranking, powiedział, że po prostu wszyscy robią swoje. - Tu się nic nie zmienia. Robimy to, co do nas należy, czego od nas oczekują uczniowie i ich rodzice - zaznaczył. Dodał, że recepta na sukces jest cały czas niezmienna: to nauczyciele, który mają pasję, lubią młodzież oraz pracowici uczniowie, niekoniecznie muszą być najzdolniejsi.

Uczeń XIII LO Konrad Mądliński, laureat olimpiady wiedzy o przedsiębiorczości, powiedział dziennikarzom, że jego sukces to duża zasługa szkoły. - Trafiłem na świetnego nauczyciela, świetnego pedagoga i świetnego człowieka przy tym - powiedział. Dodał, że pomogły mu także zajęcia na Uniwersytecie Szczecińskim, w których mógł uczestniczyć.

Na drugim miejscu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku szkoła ta była na piątym miejscu), a na trzecim - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (w poprzednim rankingu na miejscu drugim).

Na czwartym miejscu w rankingu jest III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na piątym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły: I LO im. Mikołaja Kopernika W Łodzi, VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Społeczne LO w Żarach i II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Dziesiątkę najlepszych zamknęło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

d194ji1

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wspomniał, że jak sam był uczniem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, jego nauczyciel chemii miał swój jubileusz - setnego ucznia laureata olimpiady. - Dostał tylko trzy goździki. Dobrze, że to się zmienia - zaznaczył. - Jeśli ktoś pracuje tak ciężko, to warto powiedzieć: robicie dobrą robotę (...) Chwalić trzeba i tych, którzy pracują z najzdolniejszymi, i tych, którzy pracują z uczniami, którzy mają różne ograniczenia w dostępie do nauki - powiedział Stanowski.

Podstawowym kryterium, według którego przygotowano ranking szkół, były sukcesy ich uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Zwycięskie XIII LO w Szczecinie miało w roku szkolnym 2008/2009 24 laureatów i 38 finalistów olimpiad z 22 przedmiotów. Przy ocenie szkół brano też pod uwagę liczbę uczniów w danej szkole, stąd LO im. Witkowskiego, choć ma więcej olimpijczyków niż zwycięska "Trzynastka" (30 laureatów i 40 finalistów), znalazło się w rankingu niżej. W XIII LO uczy się prawie 340 uczniów, a w "Witkowskim" - ponad 930.

Krakowskie V LO jako szkoła, która miała najwięcej olimpijczyków, otrzymała specjalną nagrodę od rektora Akademii Leona Koźmińskiego prof. Andrzeja Koźmińskiego.

Z kolei specjalną nagrodę dla najlepszej szkoły olimpijskiej znajdującej się na wsi lub w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Trafiła ona do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie (woj. łódzkie).

d194ji1

Dyrektor szkoły Zofia Wawrzyńczak dziękując za to wyróżnienie, powiedziała, że jest to szczególny dzień dla jej szkoły, gdyż obchodzi ona w czwartek 80. rocznicę powstania - pierwszych uczniów ówczesna Żeńska Szkoła Rolnicza przyjęła właśnie 14 stycznia 1930 r.

Zespół Szkół w Zduńskiej Dąbrowie zajął w rankingu 92. miejsce; w ubiegłym roku szkolnym miał 5 laureatów olimpiady i dwóch finalistów.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych ogłoszony został po raz dwunasty. Uwzględniono w nim 428 szkół ponadgimnazjalnych, które w roku szkolnym miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów olimpiady przedmiotowej lub zawodowej; takich olimpiad jest 35. Jak poinformował przewodniczący kapituły rankingu prof. Tomasz Borecki, były rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, szkół mających w ubiegłym roku szkolnym jednego laureata lub finalistę olimpiady było 386.

d194ji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194ji1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj