Trwa ładowanie...

Oszuści w koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży

• Oszuści w koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży pojawili się w Krakowie
• Komitet Organizacyjny ostrzega przed osobami, które zbierają pieniądze do puszek
• W całej Polsce trwają już przygotowania do głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Share
Oszuści w koszulkach z logo Światowych Dni Młodzieży
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
dr9abv8

Osoby te tłumaczą przechodniom, że kwestują na rzecz spotkania młodych z papieżem Franciszkiem. W zamian dają naklejki w kształcie serduszka z wizerunkiem papieża.

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży informuje, że nie prowadzi żadnych zbiórek pieniędzy. Wszystkie takie akcje w Krakowie lub innych miastach są oszustwem.

dr9abv8

Organizatorzy spotkania młodych ludzi z papieżem apelują o rozwagę.

Już za trzy dni rozpoczną się główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zanim jednak pielgrzymi tam pojadą, pozostaną jakiś czas w diecezjach, które je goszczą.

Warszawa

W stolicy przygotowano Festiwal Narodów w seminarium duchownym na Tarchominie i Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej. Wszystko pod hasłem miłosierdzia, które jest najważniejszym przesłaniem tych Światowych Dni Młodzieży - mówi ksiądz Tomasz Zaparty, jeden z dwóch koordynatorów ŚDM w Warszawie.

Kapłan podkreśla, że współczesna młodzież jest bombardowana różnymi propozycjami z wielu stron. Przebicie się z przesłaniem miłosierdzia i Ewangelią do młodych, to dla księży ogromne wyzwanie - mówi ksiądz Tomasz Zaperty. Jednak nawet podczas przygotowań do tych Światowych Dni Młodzieży wielu ich uczestników zobaczyło, że Kościół katolicki ma im coś istotnego do zaoferowania. Dodatkową korzyścią dla nich są przyjaźnie i znajomości, które teraz nawiązali - podkreśla duchowny.

dr9abv8

Katowice

Blisko 60 tysięcy osób spodziewanych jest na dzisiejszym spotkaniu na Górze Karmel na katowickim lotnisku Muchowiec. Zostanie tam odprawiona Msza święta, zaplanowano też występy artystyczne i koncert.

Jak mówi prezydent Katowic Marcin Krupa, wszystko zostało przygotowane tak, by pielgrzymi mogli w pełni przeżywać to wydarzenie. Prezydent podkreśla, że nie otrzymał żadnych sygnałów o problemach związanych z popołudniowym spotkaniem. Wyraził też nadzieję, że wydarzenie na Górze Karmel będzie przeżyciem nie tylko duchowym ale i kulturalnym, które wpisze się mocno w pamięć pielgrzymów przybyłych do Katowic.

Spotkanie na Górze Karmel poprzedza rozpoczynające się we wtorek obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zdaniem prezydenta Marcina Krupy, wizyta ponad 15 tysięcy pielgrzymów na Górnym Śląsku to znakomita okazja do promocji tego województwa. Jak podkreślił ptrezydent, młodzi ludzie przybyli z całego świata z pewnością zostawią w Katowicach dużo młodzieńczej energii.

Sandomierz

Około 5 tysięcy osób weźmie udział w Dniu Wspólnoty w Sandomierzu. Będzie to kulminacyjne wydarzenie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Zagraniczni goście przyjechali do diecezji sandomierskiej z wielu krajów: Hiszpanii, Wloch, Francji, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Ukrainy, Białorusi i Albanii.

dr9abv8

Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Światowe Dni Młodzieży i poprzedzające je dni w poszczególnych diecezjach przyniosą korzyści zarówno w sferze duchowej, jak i w wymiarze integracji ludzi. Uczestnicy spotkania, Maria Mazan i Błażej Pałkus, powiedzieli, że z wielką radością czekali na Dzień Wspólnoty w Sandomierzu, czekają też na przyjazd papieża Franciszka do Krakowa. Ich zdaniem, cenne jest między innymi to, że pielgrzymują do nas ludzie z wielu krajów, reprezentujący rożne kultury, z którymi można być bardzo blisko dzięki silnej wierze.

Obchody Dnia Wspólnoty w Sandomierzu rozpoczynają się o 11 w Rynku Starego Miasta, gdzie będą witane poszczególne grupy pielgrzymów. O 14 na sandomierskich błoniach zostanie odprawiona Msza święta, którą wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem będą koncelebrować biskupi i księża z innych krajów. Po mszy odbędzie się koncert zespołu gospel "Trzecia Godzina Dnia", a nastepnie z pokazem wystąpi Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Od 19 będzie trwał Wieczór Uwielbienia, czyli wspólna modlitwa, śpiewy i czuwanie. Dla każdego uczestnika przygotowano modlitewnik w języku angielskim, francuskim i włoskim, a także przewodnik po diecezji sandomierskiej.

Pielgrzymi zostaną poczęstowani kanapkami i wodą mineralną. Otrzymają także upominek - krzemień pasiasty w specjalnej sakiewce oraz drobiazg ze szkła artystycznego.

dr9abv8

Podziel się opinią

Share
dr9abv8
dr9abv8
Więcej tematów