PolitykaOświadczenie SDP ws. zmian w prawie. Apel do prezydenta

Oświadczenie SDP ws. zmian w prawie. Apel do prezydenta

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko zaostrzeniu art. 212 k.k. i apeluje do Senatu i prezydenta o wycofanie się z tej zmiany - czytamy w przesłanym oświadczeniu. Pada w nim stwierdzenie "utrwalenie patologii".

Oświadczenie SDP ws. zmian w prawie. Apel do prezydenta
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Maciej Deja

21.05.2019 21:57

Chodzi o zmiany w kodeksie karnym, które dotyczą dziennikarzy. Choć politycy PiS i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadali, że art. 212 zostanie złagodzony, stało się wręcz przeciwnie.

16 maja, w cieniu debaty o pedofilii, posłowie przegłosowali zapisy... zaostrzające wspomniany artykuł. Teraz każdy, komu nie spodobała się publikacja prasowa, może nie tylko pozwać dziennikarza (normą w takich przypadkach jest ścieżka cywilna, a nie karna), ale i nasłać na niego prokuraturę.

Art. 212 k.k. Nowy paragraf

Wystarczy, że prokurator dopatrzy się "tworzenia fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłania inne osoby do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". Zaostrzenie przepisów spotkało się z ostrą krytyką Zarządu Głównego SDP.

"Proponowana regulacja prawna jest utrwaleniem patologii polskiego wymiaru sprawiedliwości poprzez utrzymywanie w nim represji karnych w sprawach dotyczących wolności słowa i wyrażania opinii, co dla dziennikarzy jest szczególnie dotkliwe, o czym przekonujemy się na co dzień w swojej pracy. ZG SDP stanowczo protestuje przeciwko zaostrzeniu art. 212 k.k." - czytamy w oświadczeniu SDP.

Przychylni PiS, ale nie tym razem

Organizacja krytykowana za brak reakcji na działania PiS ograniczające wolność dziennikarską, tym razem staje po stronie kolegów z branży. "(...) nie sposób bowiem przyjąć, by wskazane wyżej orzeczenie miało się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa".

Członkowie Zarządu Głównego SDP, w tym prezes Krzysztof Skowroński i wiceprezes Witold Gadowski zaapelowali do Senatu i prezydenta o wycofanie się. Mało tego, zwrócili się "po raz kolejny" do Parlamentu o całkowitą likwidację art. 212 k.k.

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)