Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie NASA - topnieje lód w Arktyce. Może nawet zniknąć całkowicie

NASA ostrzega, że lód w Arktyce bardzo szybko topnieje i zmienia strukturę. Powodem jest ocieplanie się klimatu.

Ostrzeżenie NASA - topnieje lód w Arktyce. Może nawet zniknąć całkowicieŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Patrick Kelley
d2y4gvl
d2y4gvl

W ciągu ostatnich 60 lat pokrywa lodowa Arktyki straciła aż 2/3 grubości na powierzchni dwóch milionów kilometrów kwadratowych.

Blisko 3/4 obecnego stałej powłoki lodowej to tzw. młody lód - topnieje w okresie letnim i tworzy się na nowo w zimowym. Do tego jest mniej wytrzymały i mniej cenny. Ma mniejszą odporność na porywiste wiatry. Trudniej z niego uzyskać wodę pitną niż z lodu długowiecznego. Zawiera też więcej soli.

Tempo topnienia Arktyki znacząco przyspieszyło w 2005 roku. Naukowcy nie byli w stanie tego przewidzieć. Obawiają się, że lód będzie topnieć w najbliższych latach coraz szybciej, a całkowicie zniknie na przełomie XXI i XXII wieku - pierwszy raz od trzech milionów lat.

Swoje informacje NASA opiera na danych zbieranych od 1958 roku oraz informacjach, które w ostatnich kilku latach zbierała amerykańska marynarka wojenna. Dotychczas wyniki uzyskane przez armię były tajne.

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj