Trwa ładowanie...
d1t889s

Ostrzeżenie NASA - topnieje lód w Arktyce. Może nawet zniknąć całkowicie

NASA ostrzega, że lód w Arktyce bardzo szybko topnieje i zmienia strukturę. Powodem jest ocieplanie się klimatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lód w Arktyce topnieje bardzo szybko. Może zniknąć całkowicie jeszcze w XXI wieku.
Lód w Arktyce topnieje bardzo szybko. Może zniknąć całkowicie jeszcze w XXI wieku. (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Patrick Kelley)
d1t889s

W ciągu ostatnich 60 lat pokrywa lodowa Arktyki straciła aż 2/3 grubości na powierzchni dwóch milionów kilometrów kwadratowych.

Blisko 3/4 obecnego stałej powłoki lodowej to tzw. młody lód - topnieje w okresie letnim i tworzy się na nowo w zimowym. Do tego jest mniej wytrzymały i mniej cenny. Ma mniejszą odporność na porywiste wiatry. Trudniej z niego uzyskać wodę pitną niż z lodu długowiecznego. Zawiera też więcej soli.

Tempo topnienia Arktyki znacząco przyspieszyło w 2005 roku. Naukowcy nie byli w stanie tego przewidzieć. Obawiają się, że lód będzie topnieć w najbliższych latach coraz szybciej, a całkowicie zniknie na przełomie XXI i XXII wieku - pierwszy raz od trzech milionów lat.

d1t889s

Swoje informacje NASA opiera na danych zbieranych od 1958 roku oraz informacjach, które w ostatnich kilku latach zbierała amerykańska marynarka wojenna. Dotychczas wyniki uzyskane przez armię były tajne.

Podziel się opinią

Share

d1t889s

d1t889s
d1t889s
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów