Trwa ładowanie...
diodqn6

Ostrzeżenia IMGW. Uwaga na ulewy i podtopienia

Rośnie poziom wód w rzekach całej Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne w pięciu województwach. Na czterech rzekach stan alarmowy już został przekroczony. Prognozy nie są dobre: ma intensywnie padać, co zwiększa ryzyko podtopień i zalań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostrzeżenia IMGW. Uwaga na ulewy i podtopienia
(Fotolia, Fot: chaisiri)
diodqn6

Stan alarmowy został przekroczony na Opawie (woj. opolskie), Kamiennej (woj. świętokrzyskie), Brynicy (woj. śląskie) i Pisie (woj. warmińsko-mazurskie).

To jednak nie koniec. Ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia w Śląskiem dotyczą też zlewni Małej Wisły Przemszy i Soły oraz mniejszych rzek. Hydrolodzy spodziewają się, że do soboty na większości ich stacji w tym regionie przekroczone zostaną stany alarmowe. W województwie opolskim takie ryzyko dotyczy całego terenu zlewni dopływów Odry.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach: małopolskim (zlewnie Soły, Skawy, Raby, Dunajca oraz Ropy), świętokrzyskim (zlewnie Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej), śląskim (zlewnia górnej Warty) oraz dolnośląskim (zlewnia dopływów środkowej Odry).

diodqn6

Wszędzie tam w najbliższych kilkudziesięciu godzinach możliwe jest punktowe przekroczenie stanów alarmowych.

IMGW wydał także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla Małopolski, Śląska, południa Opolszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej.

Meteorolodzy ostrzegają, że to właśnie tam w nocy i w piątek spadnie najwięcej deszczu. Alert IMGW oznacza, że ulewy mogą powodować szkody materialne i należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

diodqn6

Podziel się opinią

Share

diodqn6

diodqn6
Więcej tematów