Alerty dla całej Polski. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całej Polski. Pierwsze burze pojawią się na zachodzie już po południu. Szczególnie niebezpiecznie może być w południowo-zachodniej Polsce.
To może być niespokojna noc. IMGW opublikowało ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem. - W województwach, dla których wydano alerty, opady deszczu wyniosą do 25 mm, a porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 120 km/h. Pogoda w kraju będzie dynamicznie się zmieniać - informowali od rana synoptycy.
Popołudniu wydano alerty dla całego kraju.
RCB rozsyła SMS-y z ostrzeżeniami
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało wiadomości z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami do wszystkich odbiorców w kraju.
Obserwatorzy.info opublikowali na Twitterze swój raport pogodowy. "W nocy z piątku na sobotę czeka nas pierwszy, gwałtowny incydent burzowy w ciepłej połowie roku. Za sprawą niżu czeka nas w wielu miejscach burzowa i niebezpieczna noc" - napisali.
W nocy zagrzmi niemal w całym kraju.
"Szczególnie niebezpiecznie będzie w centrum, na zachodzie i południu, gdzie wkroczyć może dojrzały i gwałtowny układ liniowy w formie silnej burzy wiatrowej (bow echo). Porywy wiatru w jego obrębie mogą przekraczać 120 km/h. Dodatkowo burze będą mocno uwodnione, co stwarza zagrożenie zalaniami i podtopieniami. Komórki nieść będą ze sobą także grad, który miejscami będzie miał znaczną średnicę. Przewidujemy także wysoką aktywność elektryczną, głównie w obrębie układu burzowego, co przełoży się na zagrożenie pożarami i dodatkowymi uszkodzeniami od uderzeń piorunów. Nie można także wykluczyć możliwości powstania tornada, głównie na południowym zachodzie kraju" - precyzują eksperci z Obserwatorzy.info.
Możliwy szkwał
"Możliwa jest linia szkwału, która będzie przemieszczać się z zachodu na wschód Polski. Największym zagrożeniem będzie silny wiatr i intensywne opady deszczu" - informuje z kolei profil Skywarn Polska - Polscy Łowcy Burz.
W sobotę i niedzielę będzie już znacznie chłodniej. Pojawi się więcej chmur, a w wielu regionach spadnie deszcz.
Zobacz też: Długoterminowa prognoza pogody. Czy maj przywita nas ciepłem?