PolskaOstatnie punkty obchodów 25 lat wolności

Ostatnie punkty obchodów 25 lat wolności

Odsłonięcie Memoriału Wolnego Słowa oraz odznaczenie osób działających w antykomunistycznej opozycji. To ostatnie akordy obchodów 25 rocznicy pierwszych po II wojnie częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Ostatnie punkty obchodów 25 lat wolności
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

W południe prezydent Bronisław Komorowski wraz z przyjaciółmi z opozycji odsłoni Memoriał Wolnego Słowa. Będzie to czarny pas betonu biegnący wzdłuż ulicy Mysiej, unoszący się przed dawnym gmachem cenzury w kształt symbolizujący kartkę papieru.

Memoriał ma upamiętniać potężny podziemny ruch wydawniczy. W PRL-u, w latach 1976-89 funkcjonowało kilka tysięcy różnych redakcji podziemnych, które w sumie wydały około 7 tysięcy książek i 3 tysiące tytułów czasopism. Niektóre gazety osiągały nakład nawet 100 tysięcy egzemplarzy. Podziemni wydawcy drukowali też książki, które osiągały nakłady nawet 20 tysięcy egzemplarzy.

Szacuje się, że w ten ruch było zaangażowanych w różny sposób blisko 100 tysięcy osób, a co czwarty Polak zetknął się wówczas z publikacjami podziemnego ruchu wydawniczego. Z kolei o 13.00 prezydent Komorowski wręczy odznaczenia państwowe z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Po południu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczy Krzyże Wolności i Solidarności 17 osobom, które prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek prezesa IPN, odznaczył za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.

Wśród wyróżnionych są między innymi: Antoni Borowski, Stanisław Chrupek, Piotr Janusz Czarniawski, Oskar Czarnik, Andrzej Glapiński i Janusz Steinhoff.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)