Trwa ładowanie...

Ostatnie pożegnanie noblistki z 2004 roku

Kenijczycy pożegnali swą laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 roku, obrończynię środowiska naturalnego Wangari Maathai. Na mszę żałobną w parku Uhuru w Nairobi przyszły tysiące ludzi.

Ostatnie pożegnanie noblistki z 2004 rokuŹródło: AFP, fot: Charley Gallay/Getty Images for NAACP
d4jqach
d4jqach

Maathai przegrała walkę z rakiem. Zmarła 26 września w wieku 71 lat. Była pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 roku.

Duchowni nazwali ją podczas mszy królową środowiska - "malkia wa mazingira" w języku suahili. Prezydent Kenii Mwai Kibali podkreślił, że Wangari Maathai była bardzo dzielną i wytrwałą kobietą, która pokazała, jak można bezinteresownie służyć ojczyźnie.

Maathai zasłynęła jako inicjatorka "Ruchu Zielonego Pasa". Dzięki niej zasadzono w Afryce ponad 30 mln drzew. Działała także w obronie praw kobiet i wolności obywatelskich. Zasiadała w kenijskim parlamencie.

d4jqach

Park Uhuru wybrano na miejsce ceremonii, ponieważ właśnie tam Maathai zorganizowała przed laty wielką i skuteczną akcję protestacyjną przeciwko budowie wysokościowców w samym środku "zielonych płuc" Nairobi.

Po mszy odbyła się kremacja zwłok. Kenijskie media informowały, że Maathai, która od dziesięcioleci protestowała przeciwko wycinaniu lasów w Kenii, nie chciała być pochowana w drewnianej trumnie.

Urna z prochami została pochowana na terenie noszącego imię noblistki Instytutu Badań nad Pokojem i Środowiskiem Uniwersytetu Nairobi. W całej Kenii na cześć Maathai zostanie posadzonych pięć tysięcy drzew.

d4jqach
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jqach
Więcej tematów