Trwa ładowanie...
09-10-2015 09:10

Ostatnie posiedzenie i głosowania Sejmu VII kadencji

Po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Zaplanowany jest dwugodzinny blok głosowań - głosowania nad wetem prezydenta nie będzie. W jednym z pierwszych głosowań posłowie przyjęli uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, zakładającej, że kierujący pojazdem nie będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia. Rozpoczęte w czwartek dwudniowe posiedzenie jest 102. i ostatnim w VII kadencji Sejmu.

Ostatnie posiedzenie i głosowania Sejmu VII kadencjiŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d13014h
d13014h

W głosowaniu 197 posłów było za odrzuceniem uchwały Senatu, 217 przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała w czwartek głosowanie za wnioskiem Senatu o odrzucenie nowelizacji kodeksu drogowego w tej sprawie.

Podziękowania marszałek Sejmu

Wcześniej marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wznawiając posiedzenie, podziękowała wszystkim posłom za współpracę. Podziękowała także premier Ewie Kopacz oraz Radosławowi Sikorskiemu, którzy również pełnili funkcję marszałka w kończącej się kadencji Sejmu.

Kidawa-Błońska zwróciła się także do posłów, by uczcili minutą ciszy pamięć dwojga posłów, którzy zmarli w trakcie tej kadencji - Konstantego Miodowicza i Krystyny Pośledniej.

d13014h

Jak podsumowała marszałek, w trakcie tej kadencji posłowie spędzili łącznie na sali obrad 287 dni, odbyli ponad 6 tys. głosowań i uchwalili 753 ustawy. Odbyło się także 6 tys. posiedzeń komisji. - Obraz pracy Sejmu naprawdę jest imponujący. Jeszcze raz wszystkim dziękuję - powiedziała marszałek Sejmu.

Nie będzie głosowania nad wetem

W bloku głosowań Sejm nie zajmie się wetem prezydenta do ustawy o uzgodnieniu płci. Komisje, które pracowały nad wnioskiem prezydenta nie wybrały bowiem posła sprawozdawcy. Szefowa komisji sprawiedliwości Stanisława Prządka nie wykluczała jednak, że po głosowaniach w Sejmie komisje mogą ponownie zebrać się ws. weta.

Na początku posiedzenia marszałek Sejmu nie przychyliła się do wniosków kilku posłów o ogłoszenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów w tej sprawie. Z takim wnioskiem zwracał się m.in. Andrzej Dera (ZP). Relacjonując przebieg komisji w sprawie weta, zarzucił, że marszałek Sejmu "raczyła publicznie zarzucić łamanie regulaminu (Sejmu) tylko na podstawie tego, że któryś z posłów PO napisał skargę".

Kidawa-Błońska powiedziała dziennikarzom, że szef komisji zdrowia nie potrafi stosować Regulaminu Sejmu, bo gdyby go stosował, niepotrzebna byłaby reasumpcja głosowania ws. weta prezydenta do ustawy o uzgodnieniu płci na posiedzeniu komisji. - Wpłynęła do mnie skarga, rzeczywiście Regulamin Sejmu i regulamin prowadzenia komisji był na tym posiedzeniu łamany i rzeczywiście, gdybyśmy przestrzegali formuł prawnych, dużo łatwiej byłoby nam pracować - powiedziała później Kidawa-Błońska na sali posiedzeń.

d13014h

Odpowiadając Derze, marszałek Sejmu powiedziała, że śledziła posiedzenie komisji w internecie i widziała, jak ono dokładnie wyglądało.

Inne głosowania

Sejm zajmie się też poprawkami Senatu m.in. do ustawy o wsparciu kredytobiorców. Jedna z nich zakłada, że prawo do pomocy mieliby nie tylko ci kredytobiorcy, którzy są bezrobotni, ale także ci o najniższych dochodach na członka rodziny. Inna poprawka zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł inwestować środki pochodzące z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Posłowie będą też głosować nad senackimi poprawkami do ustawy likwidującej Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i do nowelizacji ustawy, która ma zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj