Tak zginął propagandysta. Do sieci trafiło nowe nagranie
Do sieci trafiły nowe nagrania wybuchu w petersburskiej restauracji. W zamachu zginął prokremlowski propagandysta i bloger wojenny Władlen Tatarski.
Władlen Tatarski (prawdziwe imię i nazwisko to Maksim Fomin), który był znany jako gorący orędownik wojny przeciwko Ukrainie, został zabity podczas spotkania autorskiego, odbywającego się w jednej z petersburskich kawiarni. Tatarskiego zabiła bomba.
Trepowa wręczyła statuetkę. Wybuchł nastąpił niedługo później
W sprawie aresztowana została Daria Trepowa, która uczestniczyła w spotkaniu. W nagraniach, które trafiły do sieci, widać jak kobieta wręcza mężczyźnie statuetkę, w której mógł być ukryty ładunek wybuchowy. Jest to przy tym - jak informują media - tylko jedna z badanych wersji, a śledztwo nie wyklucza, że ładunek mógł być podłożony wcześniej w innym miejscu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Snajper zapolował na Rosjan. Wystarczył jeden strzał
Nagrania, które pochodzą z wnętrza restauracji Jewgienija Prigożyna, pokazują nie tylko moment wręczania statuetki, ale w domyśle także moment wybuchu oraz pierwsze minuty po nim. Tuż przed wybuchem Tatarski miał poprosić Trepową, by podeszła bliżej niego. Kobieta opierała się, mówiąc, że "się wstydzi".
Specjaliści podkreślają, że najwięcej wątpliwości, w kontekście autentyczności wideo, dotyczy uwiecznienia samego momentu wybuchu. Część opublikowanych nagrań wygląda, jakby była w tym momencie edytowana. Widać to m.in. w nagraniu Nexty, które różni się od tego opublikowanego przez RBK.
W poniedziałek rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych udostępniło nagranie z przesłuchania Darii Trepowej. Na pytanie śledczych, czy wie o przyczynie zatrzymania, 26-latka odparła: "Rozumiem, że byłam na miejscu zabójstwa Władlena Tatarskiego i przyniosłam tam figurkę, która eksplodowała".
Kreml już oskarżył o zamach Kijów. Z kolei Instytut Studiów nad Wojną wskazuje, że "zabójstwo Fomina w barze Prigożyna to prawdopodobnie element większego schematu eskalacji rosyjskich konfliktów wewnętrznych, dotyczących Prigożyna i grupy Wagnera".
Agencja Reutera nazywa Tatarskiego jednym z najbardziej znanych blogerów wojennych. Jego kanał w serwisie Telegram śledziło ponad pół miliona osób. Niezależny rosyjski portal Meduza wyjaśnia, że Tatarski pochodził z obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy i brał udział w walkach po stronie prorosyjskich separatystów. Wcześniej odbywał wyrok za napad z bronią w ręku.
Źródła: RBK, Nexta