PolskaOstatnia podróż Mikołaja Kopernika

Ostatnia podróż Mikołaja Kopernika

Sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika wyruszył z Olsztyna w drogę do Fromborka. W sobotę astronom spocznie w tamtejszej archikatedrze.

Ostatnia podróż Mikołaja Kopernika
Źródło zdjęć: © AFP

Po nabożeństwie żałobnym odprawionym w olsztyńskiej katedrze, trumna ze szczątkami warmińskiego kanonika rozpoczęła podróż przez warmińskie miasteczka. Kondukt przejedzie przez miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.

Najpierw wjedzie do Dobrego Miasta, gdzie przewidziano postój na placu koło kolegiaty. Tam odbędzie się spotkanie z kapitułą kolegiacką dobromiejską. Następnie kondukt wyjedzie do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie przewidziano sześciogodzinny postój. Potem wyruszy do Braniewa przejeżdżając przez Ornetę i Pieniężno.

Przyjazd do Fromborka i wprowadzenie sarkofagu do katedry przewidziano na godz. 19.00. Na trasie przejazdu hołd astronomowi oddadzą przedstawiciele miejscowych samorządów, kościoła, uczniowie i mieszkańcy.

Kopernik spędził ponad połowę swego życia na Warmii. Jak wyjaśnia w swej książce zatytułowanej "Mikołaj Kopernik kanonik warmiński" ks. infułat Jan Górny, astronom przebył na Warmię w 1503 roku. Podeszły w latach i schorowany wuj Kopernika bp Łukasz Watzenrode zamierzał wciągnąć siostrzeńca w wir publicznej działalności. Najbliższe lata astronom spędził u boku wuja i protektora na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Pełnił funkcję lekarza swego wuja. W tym czasie odbywał częste podróże zarówno na teren Prus Królewskich jak i do stolicy państwa - Krakowa. 30-letni Mikołaj Kopernik zdolny i wszechstronnie wykształcony u boku wpływowego biskupa warmińskiego miał otwartą drogę do kariery.

Kapituła warmińska powierzyła Kopernikowi funkcję kanclerza oraz wizytatora dóbr i skierowała do Fromborka. Potem został administratorem dóbr kapituły i zamieszkał w olsztyńskim zamku. Dokonywał lokacji na opuszczonych gospodarstwach; osadzał nowych dzierżawców. Zajął się też intensywnie odbudową gospodarczą południowej Warmii po zniszczeniach wojennych. W sporządzonej przez niego księdze zanotowano 66 zapisów nowo osiedlonych rolników. Znana też jest zapobiegliwość, skuteczność w zaopatrzenie militarne zamku kapitulnego w Olsztynie, który stał się twierdzą; mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern nie odważył się jej zaatakować.

W czasie pobytu na zamku w Olsztynie Kopernik uporządkował dokumenty skarbca Warmińskiej Kapituły Katedralnej i własnoręcznie zinwentaryzował całe archiwum. Napisał traktat o pieniądzu, prowadził obserwacje astronomiczne i obliczenia matematyczne, które stały się podstawą do napisania teorii heliocentrycznego modelu wszechświata. Mimo że sława o jego badaniach i odkryciach szerzyła się w Europie Kopernik zwlekał z drukiem swego dzieła "De revolutionibus orbium coelestium". Gdy w końcu przygotował dzieło, nie doczekał druku. Zmarł w wyniku wylewu krwi i paraliżu we Fromborku 21 maja 1543 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)