Trwa ładowanie...
d371eu3

Ośmiu sędziów TK wnioskuje o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego z udziałem prezydenta

Ośmioro sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaapelowało do prezes Julii Przyłębskiej o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego z udziałem prezydenta. W liczącym 6 stron liście bardzo krytycznie odnoszą się do rządów nowej prezes, a właściwie upełnomocnionego przez nią sędziego Mariusza Muszyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes TK, Julia Przyłębska
Prezes TK, Julia Przyłębska (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d371eu3

Siedmiu "starych" sedziów oraz Piotr Pszczółkowskichcą rozmawiać o przywróceniu zgodnej z prawem działalności Trybunału, zakłóconej od czasu, kiedy funkcję prezesa objęła Julia Przyłębska - informuje rmf24.pl.

Sędziowie krytykują sprzeczne z prawem kształtowanie składów orzekających w poszczególnych sprawach i uniemożliwianie części sędziów orzekania. Zwracają uwagę na fakt, że funkcję prezesa TK faktycznie pełni, na mocy udzielonego mu przez Julię Przyłebską pelnomocnictwa, sędzia Mariusz Muszyński. Zarzucają jej, że pełnomocnictwo to wykracza poza zakres wskazany w ustawie.

Autorzy wniosku krytykują także ograniczanie jawności rozpraw i swobody wypowiedzi sędziów.

Oto treść listu opublikowana przez rmf24.pl

Zdaniem ośmiu sędziów TK, w związku z "nadzwyczajnymi powodami uzasadniającymi zwołanie Zgromadzenia Ogólnego", na jego posiedzeniu powinien być obecny prezydent Andrzej Duda, która z racji pełnienia tego urzędu, "czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji".

Żródło: rmf24.pl

d371eu3

Podziel się opinią

Share
d371eu3
d371eu3
Więcej tematów