Trwa ładowanie...
d2jjlfe
d2jjlfe

Ośmiornica - olbrzym w wodach Nowej Zelandii
Największą ośmiornicę, jaką kiedykolwiek widziano, wyłowiono w wodach Nowej Zelandii.
Czterometrowy, martwy okaz wyciągnięto z głębin koło wysp Chatham.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2jjlfe

Ośmiornica-olbrzym, zaplątana w sieci trawlera, była mocno uszkodzona - opowiada Steve O'Shea, biolog morski z National Institute of Water and Atmospheric Research (NIWA).

Ma ona ponad cztery metry długości i waży od 70 do 75 kg. To bardzo duża ośmiornica, rozmiarów dojrzałej olbrzymiej mątwy - dodał O'Shea.

Okaz schwytano na głębokości prawie kilometra. O'Shea wstępnie ocenia, że należy on do gatunku Haliphron atlanticus -jasno-czerwonych, galaretkowatych ośmiornic, nie spotykanych nigdy na południu Pacyfiku. Młode osobniki H.atlanticus znajdowano w płytszych wodach na północy. Okazy dorosłe żyją tam prawdopodobnie na głębokości około 250 m.

d2jjlfe

Z powodu miejsca wyłowienia zwierzęcia, O'Shea ocenia znalezisko jako niezwykłe. Znaleziony niezwykle głęboko, tak olbrzymi okaz jest pierwszym, jaki odnotowano w wodach południowego Pacyfiku. Może on nawet być gatunkiem innym, niż wstępnie go oceniono i wymaga dalszych badań - mówi badacz.

O'Shea zaznacza, że pewne rejony Nowej Zelandii są wciąż słabo przebadane. Nie jest zaskoczony, że wciąż znajduje się tam dziwne i niezwykłe zwierzęta.

Ośmiornice, występujące w kilkuset gatunkach, są jednymi z najbardziej rozmaitych zwierząt na Ziemi. W samych wodach Nowej Zelandii spotyka się ich ponad 40 gatunków. (an)

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów