Osłupienie na Słowacji. Te góry to ruiny miast?

W słowackich mediach pojawiła się teoria, zgodnie z którą góry nie są wytworem natury, lecz pozostałością po starożytnej cywilizacji. Mimo że teza brzmi absurdalnie, zdobyła wielu zwolenników, którzy chętnie powielają ją w internecie. Słowacka policja powiedziała "dość".

Słowacka policja walczy z teorią, że góry są ruinami starożytnych miast
Słowacka policja walczy z teorią, że góry są ruinami starożytnych miast
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Jerzy Opioła
Monika Mikołajewicz

Jak informuje "Nový Čas", słowacka policja walczy z krążącym w sieci fake newsem, według którego góry mają być ruinami starożytnych budynków. Jak tłumaczą funkcjonariusze na swoim specjalnym profilu służącym do "zwalczania oszustw i hochsztaplerów w przestrzeni internetowej", dziś wiele osób uważa się za ekspertów w każdej dziedzinie, zapominając, że źródłem wiedzy powinna być przede wszystkim nauka.

Żart, który wyszedł spod kontroli

Policja nie ma wątpliwości, że kontrowersyjna informacja dotycząca gór pojawiła się w formie żartu. Stała się jednak chętnie udostępniana, zdobywając zaufanie kolejnych internautów, którzy naprawdę uwierzyli w teorię starożytnych ruin.

Według rozpowszechnianego fake newsa góry nie powstały w sposób naturalny. To pozostałości po budynkach stworzonych przez tytanów. Co więcej, wystarczy dobrze się przyjrzeć, by zauważyć, że z niektórych wystają jeszcze nawet tajemnicze rury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Zaginął w dżungli. Przeżył tam 31 dni

Słowacka policja na swoim Facebooku stanowczo stwierdza, że informacja o górach stworzonych przez tytanów jest oszustwem. Jednocześnie podkreśla, by zawsze wierzyć w pierwszej kolejności "władzom, zweryfikowanym stronom, ekspertom, naukowcom, ludziom, którzy poświęcają całe swoje życie zawodowe danej dziedzinie" i nie udostępniać treści, zwłaszcza takich, które brzmią kontrowersyjnie, a nie mają podanego źródła.

Oczywiście nie zabrakło też krótkiego wyjaśnienia, że góry "zostały stworzone przez działalność natury. Niektóre poprzez ruchy skorupy ziemskiej, inne przez aktywność wulkaniczną".

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (148)