Osiem mitów o polskim Kościele
Publicysta "Polityki" i publicysta "Frondy" rozprawiają się z obiegowymi opiniami na temat polskich księży.
10.10.2013 | aktual.: 10.10.2013 10:28
1. Zniesienie celibatu rozwiąże problemy z seksaferami w Kościele
Tomasz Terlikowski, publicysta Frondy: Nie. Seksafery są we wszystkich religiach. Nawet w tych, w których reguła celibatu nieobowiązuje wszystkich księży. Grzech w dziedzinie seksualnej nie jest właściwy tylko celibatariuszom
Jacek Żakowski, publicysta Polityki: Tak. To jest kwestia erotycznego napięcia w kulturze, które jest gigantyczne. Kiedyś to było do udźwignięcia dla młodego człowieka, a dziś już nie jest. Życie w celibacie jest zdecydowanie trudniejsze niż było kiedy go wprowadzano.
2. Za sakramenty nie powinno się płacić
Terlikowski: Tak. Nie płaci się. Składa się jedynie ofiarę, która jest konieczna do funkcjonowania instytucji. Zamiast ofiary może być inna dobrowolna forma opodatkowania się, np. dziesięcina.
Żakowski: Nie wiem. Jakoś wierni powinni finansować swój kościół i to chyba zależy od tego w co wierzą. Jeżeli sakrament jest darem Bożym to za niego nie powinno się płacić, jeśli jest usługą to płacić trzeba
3. Księża są bogatymi ludźmi
Terlikowski: Nie. Ale to zależy gdzie. Są takie miejsca, gdzie księża żyją na poziomie wyższym niż ich wierni albo takie miejsce gdzie żyją biednie. To zależy od diecezji, od miejsca w tej diecezji i od nich samych.
Żakowski: Nie. To nieprawda. Są biedni. Szczególnie emocjonalnie. To są samotni ludzie. A życie w samotności jest straszne. Nawet jeśli niektórzy z nich mają więcej pieniędzy, a mniej trosk finansowych, bo nie ma rodziny na utrzymaniu
4. Księża zamykają się przed ludźmi na plebanii
Terlikowski: Nie. Ale to zależy w jakim miejscu i kto. Ja znam takich księży, którzy się nie zamykają.
Żakowski: Nie. Niektórzy aż za bardzo wychodzą. Wtrącają się w rzeczy, które są sprzeczne z naturą ich misji. Myślę, że to jest bardzo różnie.
5. Księża potępiają homoseksualistów
Terlikowski: Nie. Księża potępiają homoseksualizm, a dokładniej akty homoseksualne. Nie mogą potępić grzesznika, bo gdyby potępili to potępili by samych siebie, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami.
Żakowski: Tak. Większość na pewno tak. Ale to zróżnicowana grupa. Mamy kilkadziesiąt tysięcy księży w Polsce. Są wśród niech księża homoseksualiści, są księża tolerancyjni, są księża homofobiczni.
6. Rola kobiet w Kościele powinna być większa
Terlikowski: Nie. Dlatego że rola kobiet w Kościele i tak jest fundamentalna i o wiele większa niż rola mężczyzn. Kościół katolicki w Polsce i nie tylko jest żartobliwie określany jako żeńskokatolicki, bo główną grupą społeczną, która go tworzy, są kobiety.
Żakowski: Tak. W ogóle rola kobiet w społeczeństwie powinna być większa. Natomiast dla Kościoła katolickiego jaki znam oznacza to większą rewolucję niż dla społeczeństwa. Bo to jest instytucja hierarchiczna. I dziś ciągle i mam wrażenie, że nie jest przygotowana na istotę tej zmiany.
7. Księża nie powinni uczyć religii w szkole
Terlikowski: Nie. Księża powinni uczyć katechezy w szkołach. Poza tym ksiądz może być, pod warunkiem że jest dobrym księdzem, świadkiem tego że ten typ życia i ten sposób ofiarowania siebie Panu Bogu ma sens.
Żakowski: Tak. Uważam, że w ogóle nie powinno być religii w szkole. Kto powinien uczyć religii katolickiej dzieci, to powinni zdecydować rodzice, którzy posyłają je na religię. To jeden z największych błędów państwa i Kościoła po 89 roku.
8. Księża mówią nudne kazania
Terlikowski: Tak. Zdarza się. To nie jest reguła. Pewna część duchownych nie rozumie specyfiki życia świeckich i w związku z tym mówią trochę ponad naszymi głowami. Nie do nas, czasami nawet nie wiadomo do kogo
Żakowski: Tak. Dawno byłem na kazaniu, ale było strasznie nudziarsko. Są wyjątki, takie jak kazania Tischnera, Twardowskiego. Poezja. Nie ma teraz żywego księdza, który mówi ciekawe kazania.
Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Warszawa jak za Gierka. Pokazówka dla Gronkiewicz-Waltz