Osada sprzed 1500 lat odkryta w Olsztynie
W olsztyńskim lesie miejskim, w zakolu rzeki Łyny, archeolodzy odkryli ośrodek osadniczy. Ma on co najmniej 1500 lat. Wskazują na to elementy ceramiki z wczesnej epoki żelaza.
Miejsce znane było już wcześniej z literatury, jako "Grodzisko Sądyty". Teraz w pobliżu natrafiono na nowe ślady, które wskazują na pradawną wioskę położoną w pobliżu grodziska zbudowanego z wałów i palisady. Najprawdopodobniej służyło ludziom jako schronienie przed niebezpieczeństwem.
Społeczny opiekun zabytków Robert Klimek powiedział Radiu Olsztyn, że to duże wydarzenie archeologiczne. Osada została odkryta zupełnie przypadkowo - leśniczy podczas orania pola, znalazł dużo glinianych elementów. Wtedy na miejsce wkroczyli archeolodzy.
Doktor Mirosław Hoffman z Muzeum Warmii i Mazur potwierdził odkrycie. Podkreślił, że archeolodzy juz dwadzieścia lat temu bezskutecznie próbowali zlokalizować to miejsce. Wtedy szukali go jednak po lewej stronie Łyny, w pobliżu Gutkowa i Likus. Okazało się, że osada leżała po prawej stronie rzeki - w miejscu, gdzie rośnie las miejski.