Orzeczenia TK wciąż nieopublikowane. "Czekają na zgodę premier"

Jak informuje TVN24, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 grudnia, potwierdzający legalność wyboru trzech sędziów TK, "wciąż czeka na zgodę premier Beaty Szydło" i publikację w Dzienniku Ustaw.

Orzeczenia TK wciąż nieopublikowane. "Czekają na zgodę premier"
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
305

By orzeczenia - zarówno te z 3 grudnia, jak i 9 grudnia - były prawnie wiążące, muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw, wydawanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jak ustaliło TVN24, wciąż nie ma zgody premier Beaty Szydło na publikację obydwu orzeczeń.

Sprawa publikacji orzeczeń rozpoczęła się 11 grudnia - wówczas KPRM skierowało do Trybunału Konstytucyjnego pismo z informacją o wstrzymaniu publikacji wyroku TK. W odpowiedzi na to, prezes TK Andrzej Rzepliński ponowił zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu wyroku TK z 3 grudnia. Dodał, że "ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie".

Później szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa razem z rzeczniczką rządu Elżbietą Witek zwołały konferencję prasową, na której odniosły się do pisma Rzeplińskiego. - Pani minister Kempa wystosowała wczoraj pismo do prezesa TK. Wyrażam ubolewanie, że prezes, do którego wysyła się zapytanie, rozmawia poprzez media i wywołuje kłamliwy szum medialny - stwierdziła rzeczniczka prasowa rządu.

- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w sposób zwyczajowo przyjęty, mniej więcej od 3 do 9 dni - powiedziała szefowa KPRM Beata Kempa.

Burza wokół TK

3 grudnia TK uznał - orzekając w 5-osobowym składzie - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji dwóch nowych "grudniowych" sędziów. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Zanim TK wydał ten wyrok, oddalił wniosek Sejmu o odroczenie rozprawy. Przedstawiciel Sejmu poseł Marek Ast (PiS) uzasadniał taki pisemny wniosek Sejmu argumentem, że wobec wyboru 2 grudnia przez Sejm pięciu nowych sędziów TK może uzupełnić skład, by - jak wcześniej w sprawach ustrojowych - tak i tu Trybunał rozstrzygał w składzie pełnym.

TK oddalił wtedy wniosek Sejmu. - Nie powstały nowe okoliczności, by uznać, że zaistniała przesłanka, by nie orzekać w składzie pięcioosobowym - powiedziała przewodnicząca składu sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. - Brak podstaw do stwierdzenia, by uznać, że konieczny jest skład inny niż pięcioosobowy - dodała. Wyraziła też przekonanie, że wszystkim uczestnikom postępowania przyświecają te same wartości. Podkreśliła, że sprawę należy bezzwłocznie rozpoznać. Dodała, że taka sama jest moc wyroku składu pięcioosobowego, jak i pełnego.

Kilka dni wcześniej prezes Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja - którzy brali udział w pracach nad tą ustawą o TK - zostali na swój wniosek wyłączeni ze sprawy przez TK (wnosił o to wcześniej także marszałek Sejmu Marek Kuchciński).

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę 2 grudnia Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosiło PiS. Prezydent Andrzej Duda odebrał przysięgę od wszystkich pięciu sędziów: najpierw od Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego, a po kilku dniach od Julii Przyłębskiej.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK. Tę nowelę zaskarżyli do TK: Platforma Obywatelska, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa oraz Sąd Najwyższy.

9 grudnia TK uznał, że nowela ta jest częściowo niezgodna z konstytucją. Trybunał za niekonstytucyjne uznał: możliwość ponownego wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada 2015 r.; zapis o tym że w 30 dni od wyboru osoba wybrana na sędziego TK składa ślubowanie wobec prezydenta RP; zapis o tym, że złożenie tego ślubowania zaczyna kadencję sędziego TK; artykuł o wygaszeniu kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK oraz o możliwości dwukrotnego powołania na prezesa TK.

Potwierdził też konstytucyjność wyboru trzech sędziów, wybranych 8 października. Podtrzymał stanowisko, że sędziowie wybrani przez Sejm powinni zostać zaprzysiężeni przez prezydenta niezwłocznie, a nie w ciągu 30 dni.

Źródło artykułu: WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Donald Trump na Super Bowl 2025 w Nowym Orleanie
Donald Trump na Super Bowl 2025 w Nowym Orleanie
Zakaz noszenia broni w Gdańsku podczas wizyty Kolegium Komisarzy UE
Zakaz noszenia broni w Gdańsku podczas wizyty Kolegium Komisarzy UE
Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
Duda nie pomoże Nawrockiemu
Duda nie pomoże Nawrockiemu
Zaskakujący finał afery maseczkowej. Decyzja prokuratury
Zaskakujący finał afery maseczkowej. Decyzja prokuratury
Rosja destabilizuje kolejny kraj. Wysyła broń
Rosja destabilizuje kolejny kraj. Wysyła broń
W PSL kpią z Hołowni. "Myśli, że zostanie prezydentem"
W PSL kpią z Hołowni. "Myśli, że zostanie prezydentem"
Meksyk stanowczo sprzeciwia się deportacjom do Guantanamo
Meksyk stanowczo sprzeciwia się deportacjom do Guantanamo
Zdecydowany ruch amerykańskiej poczty. "Do odwołania"
Zdecydowany ruch amerykańskiej poczty. "Do odwołania"
Działo się w nocy. USA wprowadzają "maksymalną presję" wobec Iranu
Działo się w nocy. USA wprowadzają "maksymalną presję" wobec Iranu
Kiedy głosowanie nad immunitetem Ziobry? Hołownia podał datę
Kiedy głosowanie nad immunitetem Ziobry? Hołownia podał datę
Trump proponuje przesiedlenie Palestyńczyków. Jest odpowiedź Hamasu
Trump proponuje przesiedlenie Palestyńczyków. Jest odpowiedź Hamasu