Trwa ładowanie...
dlhh12c

Orszaki Trzech Króli w ponad 500 miejscowościach

Orszak Trzech Króli przejdzie przez ponad 500 miejscowości w Polsce i na całym świecie. W tym roku orszak rozpocznie się kolędą „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców. Hasłem tegorocznego orszaku jest „Pokój i Dobro”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orszaki Trzech Króli w ponad 500 miejscowościach
(WP.PL, Fot: Małgorzata Jaworska)
dlhh12c

- W tym roku chcielibyśmy przypomnieć o dramacie mieszkańców Aleppo i wesprzeć akcję Caritasu „Rodzina Rodzinie”, dlatego nie rozpoczniemy orszaku tradycyjnie od kolędy „Mędrcy Świata”, a rozpocznie go Violetta Brzezińska śpiewając na placu Zamkowym kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii – wyjaśniła Rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli, Jolanta Skwarek.

Fundacja Orszak Trzech Króli w tym roku organizuje 515 orszaków w Polsce i na świecie. Łącznie weźmie w nich udział 1545 królów, a orszaki odbędą się m.in. w Rwandzie, Niemczech, Włoszech i na Ukrainie.

Tegoroczne hasło przemarszu „Pokój i Dobro” nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Św. Franciszek był też twórcą pierwszej żywej bożonarodzeniowej szopki.

dlhh12c

Jolanta Skwarek dodała też, że tegoroczny scenariusz Orszaku Trzech Króli czerpie z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice "Laudato si" zwraca uwagę na piękno stworzenia i wzywa do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

Jak podkreślają organizatorzy, Orszak jest inicjatywą ponad podziałami, jednoczącą ludzi o różnych poglądach i różnej wiary. - To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli - zaznaczyła Skwarek.
##Orszak Trzech Króli w Warszawie
Największy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. Rozpocznie się w piątek o godz. 12 modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym. Następnie korowód przejdzie na plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

Jak podkreślają organizatorzy Orszaku Trzech Króli, w ubiegłych latach warszawski orszak gromadził tysiące osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W tym roku fundacja wydrukowała 350 tys. śpiewników z kolędami, które trafią do uczestników orszaku. Przygotowano też aplikację na smartfony, którą można pobrać ze strony internetowej fundacji.

Jak poinformowała rzeczniczka fundacji, scenariusz zakłada przejście Orszaku wraz z Trzema Królami w drodze historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów, będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju. - Zobaczą upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, narodzonego w żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami - powiedziała Jolanta Skwarek.

dlhh12c

Podziel się opinią

Share
dlhh12c
dlhh12c
Więcej tematów