Organizatorzy obchodów wydarzeń lubińskich wystąpili o odznaczenie ofiar z 1982 roku
Organizatorzy corocznych obchodów wydarzeń lubińskich z sierpnia 1982 roku wystosowali pismo do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym wystąpili o odznaczenie ofiar tych zajść w związku z przypadającą w przyszłym roku 25-rocznicą tragedii.
31 sierpnia 1982 roku w Lubinie w trakcie manifestacji doszło do starć i od milicyjnych kul zginęły trzy osoby.
Towarzystwo Pamięci Ofiar Lubina '82, które organizuje uroczystości, wysłało w czwartek pismo do prezydenta Kaczyńskiego, zapraszając go na przyszłoroczne obchody oraz prosząc "o uhonorowanie odznaczeniami państwowymi ludzi pomordowanych na ulicach Lubina oraz osób rannych".
Chcemy spotkać się z prezydentem, wręczyć mu zaproszenie oraz przekazać listę osób poszkodowanych w tamtych zajściach - powiedział prezes Towarzystwa Pamięci Ofiar Lubina '82, Bogdan Nuciński.
31 sierpnia 1982 roku w Lubinie odbyła się wielka pokojowa manifestacja, którą - podobnie jak w wielu innych miastach Polski - zorganizowano w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestników zgromadzenia zaatakowały jednak oddziały milicji i ZOMO. W stronę tłumu padły strzały z ostrej amunicji. Śmiertelnie ranni zostali Mieczysław Poźniak i Andrzej Trajkowski. Trafiony został także Michał Adamowicz, który zmarł kilka dni później.
Sprawa trafiła do sądu, ale procesy trwały latami. Dopiero w 2003 roku, po kilku wcześniejszych procesach, Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał oskarżonych za spowodowanie śmierci manifestantów: byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy Bogdana G., byłego zastępcę komendanta MO w Lubinie Jana M. oraz byłego dowódcę plutonu ZOMO Tadeusza J.
Ten ostatni odbywa karę 2,5 roku więzienia. Wobec Jana M. Sąd Apelacyjny uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia; proces toczy się przed wrocławskim sądem. Natomiast Bogdan G. bezskutecznie starał się o odroczenie kary 1,3 miesięcy więzienia.