Trwa ładowanie...
d10yjt7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej: Państwo Islamskie może samo produkować broń chemiczną

• Ahmet Uzumcu: możliwe, że Państwo Islamskie samo wytworzyło broń chemiczną
• Śledczy już w 2015 roku zdobyli dowody na użycie gazu musztardowego przez bojowników IS
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej: Państwo Islamskie może samo produkować broń chemiczną
(AFP)
d10yjt7

Szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu oświadczył we wtorek, że są sygnały wskazujące na to, że Państwo Islamskie (IS) "dysponuje technologią, wiedzą i dostępem do substancji, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni chemicznej" w Syrii i Iraku, gdzie dżihadyści okupują znaczne tereny. - Jest możliwe, że sami ją wytworzyli, co jest skrajnie niepokojące - powiedział agencji AFP Uzumcu.

Śledczy OPCW dysponują dowodami na użycie gazu musztardowego w sierpniu ubiegłego roku w Iraku i Syrii, zwłaszcza w mieście Marea w prowincji Aleppo. Poza tym organizacja informowała wielokrotnie o stosowaniu sarinu, gazu musztardowego czy chloru w walkach w Syrii - jednak bez wskazywania winnych.

W rozmowie z francuską agencją Uzumcu powiedział jednak o "mocnych podejrzeniach, że dżihadyści byli w stanie użyć" broni chemicznej. Nie wymienił jednak konkretnych ataków, co do których zachodzi podejrzenie, że został w nich wykorzystany ten arsenał.

W lutym szef CIA John Brennan mówił w telewizji CBS News, że bojownicy IS są w stanie wytwarzać niewielkie ilości chloru i gazu musztardowego. Rzecznik Pentagonu Peter Cook informował, że międzynarodowa koalicja od początku marca atakowała obiekty należące do Państwa Islamskiego, aby "ograniczyć potencjał produkcji broni chemicznej".

d10yjt7

Podziel się opinią

Share

d10yjt7

d10yjt7
Więcej tematów