Trwa ładowanie...

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej: Państwo Islamskie może samo produkować broń chemiczną

• Ahmet Uzumcu: możliwe, że Państwo Islamskie samo wytworzyło broń chemiczną • Śledczy już w 2015 roku zdobyli dowody na użycie gazu musztardowego przez bojowników IS
Share
Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej: Państwo Islamskie może samo produkować broń chemiczną
Źródło: AFP
d3v7q82

Szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu oświadczył we wtorek, że są sygnały wskazujące na to, że Państwo Islamskie (IS) "dysponuje technologią, wiedzą i dostępem do substancji, które mogą zostać wykorzystane do produkcji broni chemicznej" w Syrii i Iraku, gdzie dżihadyści okupują znaczne tereny. - Jest możliwe, że sami ją wytworzyli, co jest skrajnie niepokojące - powiedział agencji AFP Uzumcu.

Śledczy OPCW dysponują dowodami na użycie gazu musztardowego w sierpniu ubiegłego roku w Iraku i Syrii, zwłaszcza w mieście Marea w prowincji Aleppo. Poza tym organizacja informowała wielokrotnie o stosowaniu sarinu, gazu musztardowego czy chloru w walkach w Syrii - jednak bez wskazywania winnych.

W rozmowie z francuską agencją Uzumcu powiedział jednak o "mocnych podejrzeniach, że dżihadyści byli w stanie użyć" broni chemicznej. Nie wymienił jednak konkretnych ataków, co do których zachodzi podejrzenie, że został w nich wykorzystany ten arsenał.

W lutym szef CIA John Brennan mówił w telewizji CBS News, że bojownicy IS są w stanie wytwarzać niewielkie ilości chloru i gazu musztardowego. Rzecznik Pentagonu Peter Cook informował, że międzynarodowa koalicja od początku marca atakowała obiekty należące do Państwa Islamskiego, aby "ograniczyć potencjał produkcji broni chemicznej".

d3v7q82

Podziel się opinią

Share
d3v7q82
d3v7q82
Więcej tematów