Trwa ładowanie...

Orędzie prezydenta o godz. 20. TK wydał wyrok ws. wyboru sędziów

Prezydent wygłosi orędzie o godz. 20.00. Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Ślubowanie od piątego nowo wybranego sędziego, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Share
Orędzie prezydenta o godz. 20. TK wydał wyrok ws. wyboru sędziów
Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d2y6kdv

B. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll ocenił, że prezydent Andrzej Duda odbierając ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów TK, złamał konstytucję. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS), prezydent podjął dobrą decyzję.

Zdaniem sędziów TK niekonstytucyjny jest przepis ustawy w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła w listopadzie - był konstytucyjny. Taki jednogłośny wyrok wydał pięcioosobowy skład TK.

Ponadto TK uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

TK nie uznał sprzeczności z konstytucją przepisów m.in. o braku ustawowego określenia długości kadencji prezesa i wiceprezesa TK; wskazywaniu prezydentowi tylko dwóch kandydatów na te funkcje przez Zgromadzenie Ogólne TK; braku odpowiedniego vacatio legis; możliwości umarzania przez TK spraw, w których nie występuje "istotne zagadnienie prawne".

Część sprawy TK umorzył.

d2y6kdv

Podziel się opinią

Share
d2y6kdv
d2y6kdv
Więcej tematów