Trwa ładowanie...
d39q6lv
d39q6lv

Ordery św. Stanisława na wystawie na Wawelu

Ordery św. Stanisława, a także portrety osób, które je otrzymały, można będzie od wtorku oglądać na wystawie na Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycja została urządzona w 250. rocznicę powołania odznaczenia.
Share
d39q6lv

- Wystawa niesie przesłanie ideowe, przesłanie o charakterze tożsamościowym i patriotycznym. (...) Sięgnęliśmy do wspaniałości I Rzeczypospolitej, ponad zaborami, ponad czarną legendą Stanisława Augusta Poniatowskiego, chcemy przypomnieć, jakie to były - jednak mimo wszystko - wspaniałe czasy i jak stosunkowo wiele jeszcze się z tego zachowało - powiedział dyrektor Zamku na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Gwiazdy na sobotnią noc ;-) A wystawa "PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania Orderu" już za 2 dni.

Posted by Zamek Królewski na Wawelu on 12 września 2015

d39q6lv

Na konferencji prasowej w poniedziałek kustosz wystawy Dariusz Nowacki mówił, że w czasach stanisławowskich ok. 1,7 tys. osób otrzymało ordery, a w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego - kilkaset. - Niewiele zachowało się odznak po konkretnych kawalerach - zwrócił uwagę kustosz.

Order św. Stanisława król przyznawał za aktywność na rzecz ojczyzny. Otrzymywali go głównie arystokraci i przedstawiciele średniej szlachty. Odznaczenie miało zachęcać uhonorowanych do dalszych działań patriotycznych.

Oprócz orderów i portretów na wystawie ciekawie prezentuje się dokument Stanisława Augusta ustanawiający odznaczenie oraz miecz, którym król pasował kawalerów Orderu.

Od najbliższego wtorku wystawa "PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania Orderu" na Wawelu.A teraz specjalne zaproszenie od kuratora wystawy Dariusza Nowackiego :-)

Posted by Zamek Królewski na Wawelu on 11 września 2015

d39q6lv

Order św. Stanisława to historyczne, jedno z najstarszych i najważniejszych państwowych odznaczeń cywilnych. Ustanowił je król Stanisław August Poniatowski 7 maja 1765 r., a nadawane było w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. Wręczano je corocznie podczas majowych uroczystości ku czci św. Stanisława w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Trójorderowy system Rzeczypospolitej, złożony z Orderu Orła Białego, św. Stanisława i Orderu Wojskowego (Virtuti Militari) przestał istnieć po utracie niepodległości w 1795 r. Dwukrotnie był wznawiany - po powstaniu Księstwa Warszawskiego w 1807 r. oraz na większą skalę w Królestwie Polskim w 1815 r.

Ostatecznie przeszedł do historii wraz z pozbawieniem Mikołaja I tronu polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego i upadkiem powstania listopadowego w 1831 r. Wówczas car Mikołaj I przekształcił polskie odznaki zaszczytne w ordery rosyjskie, nie mające nic wspólnego - podobnie jak XX-wieczne prywatne uzurpacje - z ich historią.

Po odzyskaniu niepodległości, w miejsce zrusyfikowanego Orderu św. Stanisława Sejm Rzeczypospolitej ustawą z 4 lutego 1921 r. powołał do istnienia Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta. Do dziś jest on obok Orderu Orła Białego jednym z najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych.

Wystawa "Praemiando incitat (nagradzając zachęca - przyp. red.). Order Świętego Stanisława 1765-1831. W 250. rocznicę powołania Orderu" czynna będzie do 6 grudnia. Zamek na Wawelu zorganizował ją wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie.

d39q6lv

Podziel się opinią

Share
d39q6lv
d39q6lv
Więcej tematów