Order Uśmiechu z 7 tys. balonów
Replikę Orderu Uśmiechu z 7 tys. balonów ułożyli mieszkańcy Radomia na placu przed
jednym z hipermarketów w tym mieście. To największa w Polsce i na
świecie replika Orderu, która trafi do Księgi Polskich Rekordów i
Osobliwości.
Balonikowy obraz Orderu Uśmiechu został ułożony przez dorosłych i dzieci, którzy ustawili się w kółku trzymając żółte i niebieskie balony. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są uczniowie gimnazjum i liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
"Jestem zachwycony tym pomysłem. Uważam, że jest w tym jakaś symbolika. Ułożony tutaj Order z baloników jest tak wielki, jak serce kawalerów Orderu Uśmiechu dla dzieci" - powiedział kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Cezary Leżeński.
W tym roku mija 35 lat istnienia Orderu Uśmiechu - jedynego na świecie odznaczenia, które wymyśliły dzieci, zostało przez nie zaprojektowane i tylko na ich wniosek może być przyznane dorosłym za okazywane dzieciom serce, przyjaźń i cierpliwość.
Pomysł przyznawania dorosłym Orderu Uśmiechu powstał podczas spotkania autorki książek dla dzieci, Wandy Chotomskiej, z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. Jeden z chłopców powiedział pisarce, że przyznałby order Jacusiowi - bohaterowi bajki "Jacuś i Agatka". Wanda Chotomska wspomniała o tym w wywiadzie z okazji 5. rocznicy ukazywania się w telewizji dobranocki "Jacek i Agatka". Pomysł utworzenia dziecięcego odznaczenia rozpropagowali dziennikarze.
W kolejnym odcinku dobranocki Jacek i Agatka opowiedzieli o pomyśle stworzenia orderu, który nadawałyby dzieci tym dorosłym, których uznaliby za swych najlepszych przyjaciół. Dzieci zaczęły przysyłać do redakcji "Kuriera Polskiego" propozycje do konkursu na projekt Orderu Uśmiechu.
Jury pod przewodnictwem rysownika Szymona Kobylińskiego wybrało projekt 9-letniej Ewy Chrobak z Głuchołaz, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko. W skład Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, rozpatrującej udokumentowane wnioski dzieci, wchodzą ludzie działający na rzecz dzieci - w sumie 60 osób z 19 krajów świata.
Kawalerami słonecznego odznaczenia są m.in. Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Steven Spielberg, Astrid Lindgren, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Irena Kwiatkowska, Wanda Chotomska, Anna Dymna, Janina Ochojska, Majka Jeżowska, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Religa, Marek Kotański.
Do tej pory odznaczeniem uhonorowano ok. 700 osób z całego świata.