OPZZ i "Solidarność" raczej nie zgodzą się na propozycje pielęgniarek
OPZZ i "Solidarność" prawdopodobnie nie zgodzą się na przedstawioną w czwartek propozycję pielęgniarek, by 80% z nadwyżek NFZ na podwyżki w IV kwartale roku trafiło właśnie do tej grupy zawodowej. Lekarze uzależniają swoją zgodę na to od uzyskania gwarancji płac minimalnych.
09.07.2007 | aktual.: 09.07.2007 15:30
Zarówno OPZZ, jak i "Solidarność" podkreślają, że reprezentują nie tylko pielęgniarki, ale także inne zawody medyczne. Maria Ochman z Sekretariatu Ochrony Zdrowia "S" powiedziała, że jej związek stoi na stanowisku, iż w propozycji rządowej jest zapis o tzw. kroczących podwyżkach dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Dodała, że zgodnie z tą propozycją, nie można wyeliminować podwyżki płac żadnej grupy zawodowej tej branży.
Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska na pytanie, co jej związek sądzi o propozycji pielęgniarek odpowiedziała tylko: OPZZ zrzesza wszystkie zawody medyczne. Dodała, że cały czas toczy się nad tą propozycją dyskusja.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) poinformował ministra zdrowia, że jest skłonny zaakceptować propozycję Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). W zamian lekarze chcą gwarancji, że ich minimalne płace osiągną odpowiedni poziom (5-7,5 tys. zł miesięcznie brutto). Taką pewność może dać, zdaniem OZZL, ponadzakładowy układ zbiorowy pracy.
OZZL uważa, iż zaproponowane przez ministra zmiany do ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń "trzeba odrzucić". Według lekarzy, zamiast tworzyć "dziwaczne konstrukcje prawne", trzeba zwiększyć wycenę świadczeń medycznych i z tego sfinansować podwyżki płac.
Propozycje ministra dotyczyły utrzymania 30% podwyżek uzyskanych przez pracowników medycznych w ubiegłym roku i utrzymanie w 2008 r. ich odrębnego finansowania ze środków NFZ oraz zapewnienia tzw. kroczących podwyżek zależnych od sumy nadwyżek NFZ przekazywanych do szpitali.
Kolejna tura negocjacji odbędzie się we wtorek o godz. 13 i 15 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.