Opozycja nie chce liberalizacji aborcji
PSL, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma
Obywatelska, Liga Polskich Rodzin i Samoobrona są przeciwne
liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Według opozycji, takie zmiany
byłyby niezgodne z konstytucją.
27.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Senator SLD-UP Dorota Kempka zapowiedziała we wtorek, że projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, dopuszczający usunięcie ciąży z tzw. względów społecznych, trafi do marszałka Senatu pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja.
Szef zespołu pracującego nad projektem - senator Marek Balicki z SLD-UP oświadczył, że zakaz przerywania ciąży z tzw. przyczyn społecznych nie doprowadził do zmniejszenia liczby zabiegów aborcji, a jedynie zepchnął je do podziemia i spowodował kryminalizację tego zjawiska. Dlatego - jego zdaniem - potrzebna jest nowelizacja ustawy antyaborcyjnej.
Nasze stanowisko jest jasne - jesteśmy przeciwni wprowadzaniu zmian do obecnego ustawodawstwa w sprawach dotyczących zarówno aborcji, jak i eutanazji oraz kary śmierci - powiedział w środę lider Platformy Obywatelskiej Maciej Płażyński.
Przeciwny liberalizacji ustawy jest też poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Jurek, choć - jak przyznał - nie jest zaskoczony zapowiedziami senatorów SLD-Unii Pracy. Argumenty o tzw. podziemiu aborcyjnym powinny być motywami dla pracy ministra spraw wewnętrznych Krzysztofa Janika. Jeżeli prawo jest łamane, to należy to zwalczać - stwierdził.
Zdaniem Jurka, senatorowie SLD-UP powinni odnieść się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że ochrona życia ludzkiego jest jedną z podstawowych wartości konstytucyjnych w Polsce.
Bogdan Pęk z PSL powiedział, że ludowcy nie poprą liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.
Nasz stosunek do takiego projektu będzie pewnie negatywny, zgodnie z tradycją PSL w tym względzie. Nie ma to żadnego związku z umową koalicyjną. Natomiast było do przewidzenia, że SLD będzie próbował niektóre swoje pomysły, w stylu aborcji i inne antykościelne, realizować - dodał Pęk.
Także Liga Polskich Rodzin protestuje przeciwko zapowiedziom zmiany ustawy antyaborcyjnej. W oświadczeniu klub parlamentarny Ligi napisał, że inicjatywa senatorów SLD-UP świadczy o braku wiarygodności zobowiązań składanych publicznie przez tę formację i ujawnia podwójną grę wobec Narodu Polskiego.
Liga Polskich Rodzin uważa takie zmiany za niedopuszczalne i sprzeczne z art. 38 Konstytucji RP mówiącym: "Konstytucja chroni każde życie" - głosi oświadczenie.
Art. 38 konstytucji brzmi: Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
Również Samoobrona jest przeciwna liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Jesteśmy przeciwni, żeby w ogóle w tej kwestii cokolwiek robić. Jesteśmy przeciwnikami aborcji - powiedział Andrzej Lepper.
Według szefa klubu SLD Jerzego Jaskierni, jeśli projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej powstanie, to klub SLD podda go analizie, zasięgnie opinii ekspertów, będzie prowadzić normalną procedurę, tak jak w odniesieniu do każdego projektu.
Szef klubu Unii Pracy Janusz Lisak ma nadzieję, że projekt będzie wyważony i uda się wokół niego zbudować szerszy konsensus. Gdy projekt zostanie przygotowany, będziemy musieli się rozeznać, jakie są możliwości skutecznej pracy nad nim - powiedział Lisak. (and)