Opozycja atakuje ministra: sam powinien o to walczyć!
Minister rolnictwa Marek Sawicki powinien osobiście negocjować w Rosji zniesienie embarga na import polskich warzyw - powiedziała posłanka PiS Beata Kempa. Były minister rolnictwa, europoseł Wojciech Olejniczak (SLD) wezwał obecnego szefa tego resortu Marka Sawickiego do "lepszego i bardziej skutecznego działania".
W Moskwie przebywa polska delegacja na czele z wiceministrem Jarosławem Wojtowiczem. Miała ona m.in. wyjaśnić podczas rozmów z głównym inspektorem sanitarnym Rosji Gannadijem Oniszczenką, dlaczego porozumienie między UE a Rosją w sprawie wznowienia eksportu warzyw nie jest respektowane.
Sawicki pytany w czwartek przez dziennikarzy, dlaczego sam nie pojechał do Moskwy, wyjaśnił: "do rozmów wystawia się takich przedstawicieli, jakich druga strona wyznacza". - Skoro Rosja wyznaczyła do rozmów inspektorów, to po stronie polskiej i unijnej też powinni pojechać inspektorzy, a nie wiceministrowie. My i tak podnieśliśmy rangę tej wizyty o jeden poziom. Mam nadzieję, że strona rosyjska dostrzeże takie wyjście naprzeciw - mówił minister.
Kempa, która jest pełnomocniczką okręgową PiS w Świętokrzyskiem razem z posłami Marią Zubą, Andrzejem Bętkowskim, Markiem Kwitkiem i Jarosławem Rusieckim spotkali się w piątek w Sandomierzu na giełdzie ogrodniczo-warzywnej z rolnikami.
Kempa oceniła tam, że Sawicki i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powinni, wykorzystując fakt, że sprawujemy prezydencję, utworzyć w Unii Europejskiej koalicję na rzecz korzystnych rozwiązań dla polskich producentów warzyw poszkodowanych przez embargo.
Posłowie PiS na konferencji prasowej mówili, że wprowadzenie embarga m.in. ma charakter polityczny. Przestrzegali też, że kłopoty producentów warzyw spowodowane przez zachorowania wywołane EHEC mogą doprowadzić gospodarstwa do bankructwa.
Zapowiedzieli ponadto interpelację w tej sprawie do ministra rolnictwa i premiera.
Sandomierszczyzna jest zagłębiem produkcji owoców i warzyw. Na giełdzie w Sandomierzu zaopatruje się wielu kupców zza wschodniej granicy.
Rosja wprowadziła na początku czerwca embargo na import warzyw z Unii Europejskiej w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Następnie podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów.
Jak dotąd strona rosyjska zezwoliła na wznowienie importu warzyw z Holandii, Belgii, Danii i Hiszpanii. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapewniał w tym tygodniu, że Polska spełnia warunki stawiane w porozumieniu zawartym między Unią a Rosją w sprawie zniesienia embarga.
Olejniczak: to są ogromny straty Polaków
Były minister rolnictwa, europoseł Wojciech Olejniczak (SLD) wezwał obecnego szefa tego resortu Marka Sawickiego do "lepszego i bardziej skutecznego działania" na rzecz zniesienia rosyjskiego embarga na import polskich świeżych warzyw.
W piątek przed południem rozpoczęły się w Moskwie rozmowy między wiceministrem rolnictwa Jarosławem Wojtowiczem a głównym inspektorem sanitarnym Rosji Giennadijem Oniszczenką ws. zniesienia przez Rosję embarga na import świeżych warzyw z UE.
Jak ocenił na piątkowej konferencji prasowej Olejniczak, Sawicki lekceważy trudną sytuację wielu polskich producentów rolnych. - Od ponad miesiąca nie mogą oni sprzedawać swoich produktów do Rosji, tym samym psuje się rynek wewnątrz naszego kraju i straty są dużo większe, niż można wyliczyć tylko z samego braku eksportu - podkreślił b. minister rolnictwa.
Jak dodał, eksport polskich świeżych warzyw do Rosji to około 60 milionów złotych rocznie. - Jeżeli pan minister Sawicki uważa, że to jest niewiele, to jest w błędzie. Dla wielu rodzin i dla polskich przetwórców to jest ogromny problem - zaznaczył europoseł.
Olejniczak wezwał Sawickiego do "większej odpowiedzialności, lepszego i bardziej skutecznego działania" na rzecz zniesienia rosyjskiego embarga. Jak dodał, jeśli nie odblokujemy teraz rynku rosyjskiego, to wypełni się on towarami z innych krajów i nigdy nie uda nam się tam wrócić.
Tłumaczył też, że zakaz eksportu produktów rolnych do Rosji powoduje obniżkę ich ceny na rynku polskim i unijnym. - Przykłady? Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i kiedy nie można ich sprzedawać do Rosji, wówczas trzeba je sprzedać na rynku wewnętrznym za cenę około połowę niższą. To są ogromne straty dla producentów - mówił Olejniczak.
On sam - jak dodał - gdyby był na miejscu Sawickiego, próbowałby pozyskać pełną solidarność wszystkich państw członkowskich UE w sprawie rosyjskiego embarga.
W opinii europosła Sojuszu, Sawicki powinien też - jako przedstawiciel prezydencji - wymusić na Komisji Europejskiej, by jak najszybciej zakończyły się negocjacje z Rosjanami. - Doprowadziłbym też na miejscu polskiego ministra rolnictwa do jak najszybszego spotkania z odpowiednimi przedstawicielami rządu rosyjskiego, z rosyjską minister rolnictwa i załatwienia tej sprawy - zaznaczył Olejniczak.