Opinie psychiatrów korzystne dla podejrzanych żołnierzy
Opinie psychiatryczne wydane przez biegłych w stosunku do niektórych z żołnierzy podejrzanych w związku z ostrzelaniem wioski Nangar Khel mogą być podstawą do nadzwyczajnego złagodzenia kary - uważają obrońcy wojskowych.
07.05.2008 | aktual.: 07.05.2008 13:26
Zapoznałem się z opiniami, ale nie mogę podać żadnych szczegółów. Wiem, że w stosunku do kilku żołnierzy sąd będzie mógł na ich podstawie zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary - powiedział obrońca jednego z żołnierzy, mec. Andrzej Reichelt.
Według Kodeksu Karnego "jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary".
Naczelna Prokuratura Wojskowa w Poznaniu we wtorek otrzymała opinie biegłych z Kliniki Psychiatrii Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.
Nie będziemy komentować informacji na temat tych opinii. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie otrzyma wszystkie dokumenty dotyczące sprawy przed piątkowym posiedzeniem w sprawie przedłużenia aresztu podejrzanym - powiedział prokurator Karol Frankowski.
Co do ewentualnego nadzwyczajnego złagodzenia kary dla niektórych żołnierzy prokuratura twierdzi, że sąd może, ale nie musi stosować tego przepisu a decyzja ta może być podjęta dopiero na etapie wyrokowania a nie podczas postępowania.
W piątek Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania dla siedmiu podejrzanych żołnierzy.
Do ostrzału wioski doszło 16 sierpnia ub. roku. W jego wyniku zginęło ośmioro afgańskich cywili, w tym kobiety i dzieci. Sześciu żołnierzom z 18. bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego prokuratura zarzuciła zabójstwo ludności cywilnej, siódmemu - atak na niebroniony obiekt cywilny; wszyscy przebywają w areszcie.
Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego postępowanie w sprawie Nangar Khel zakończy się do 30 czerwca br.