PolskaOperacja "JOT Mare" uderzyła w przemyt cudzoziemców. 26 osób podejrzanych, w tym Polacy

Operacja "JOT Mare" uderzyła w przemyt cudzoziemców. 26 osób podejrzanych, w tym Polacy

26 osób podejrzanych o przemyt cudzoziemców, głównie obywateli Pakistanu, do Europy oraz legalizowanie im pobytu na terenie państw UE wbrew przepisom - to efekt, koordynowanej przez Europol, wspólnej akcji polskiej Straży Granicznej oraz hiszpańskiej policji.

Operacja "JOT Mare" uderzyła w przemyt cudzoziemców. 26 osób podejrzanych, w tym Polacy
Źródło zdjęć: © SG

Jak poinformowała rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas, chodzi o międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przerzutem ludzi przez granicę i legalizowaniem im pobytu.

W operację pod kryptonimem "JOT Mare" zaangażowanych było 365 funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz hiszpańskiej policji. W obu krajach przeszukali oni 51 mieszkań i lokali gastronomicznych, w tym 28 w Polsce - głównie w Warszawie i okolicach. - Na miejscu zabezpieczono obszerną ilość dokumentacji oraz sprzętu stosowanego do podrabiania dokumentów - powiedziała Bielec-Janas.

Jak wyjaśniła proceder polegał przede wszystkim na tym, że obywatele Pakistanu przyjeżdżali na terytorium RP z innych państw strefy Schengen w celu zalegalizowania sobie pobytu i uzyskania polskiej karty pobytowej. W tym celu przedstawiali w urzędach sfałszowane dokumenty m.in. wizy, które uzyskiwali od fałszerzy na terenie UE.

Grupa działająca w Polsce powiązana z organizacją przestępczą w Hiszpanii

- Po dotarciu do Polski, za pośrednictwem polskich rezydentów grupy przestępczej, składali wnioski do urzędów wojewódzkich wraz z poświadczającymi nieprawdę dokumentami. W ten sposób uzyskana oryginalna karta pobytu pozwalała cudzoziemcom na swobodne przemieszczanie się po Europie, głównie do Hiszpanii - powiedziała Bielec-Janas.

- Przypuszcza się, że ujawniona część grupy działającej na terenie Polski powiązana była z hiszpańskim ramieniem organizacji przestępczej zaangażowanej w ułatwianiu nielegalnej migracji obywatelom Pakistanu do UE korzystających z tras Morza Śródziemnomorskiego, a dla tych którzy przetrwali niebezpieczną podróż, ich dalsze wykorzystywanie poprzez niewolniczą pracę - dodała.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (46)