Trwa ładowanie...
d3c5iqq

OPCW: cała syryjska broń chemiczna uległa zniszczeniu

• Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej: syryjska broń chemiczna zniszczona
• UE i USA: były nieścisłości na liście broni chemicznej
• Rosja: Państwo Islamskie wykorzystuje broń chemiczną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
OPCW: cała syryjska broń chemiczna uległa zniszczeniu
(AFP, Fot: Daniel Piris)
d3c5iqq

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) zapewniła, że cały zgłoszony w 2013 roku arsenał syryjskiej broni chemicznej uległ zniszczeniu. OPCW nadzorowała ten proces w imieniu wspólnoty międzynarodowej.

Niemniej organizacja wyraża duże zaniepokojenie doniesieniami o użyciu gazu musztardowego, sarinu czy chloru w trwającej od pięciu lat wyniszczającej wojnie domowej. OPCW potwierdziła 6 listopada, że w konflikcie syryjskim w sierpniu użyty został gaz musztardowy, a w marcu - chlor. Organizacja jedynie stwierdziła fakt użycia broni, nie wskazując, która strona jest winna.

OPCW podała, że 75 ostatnich ujawnionych przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada pojemników z fluorowodorem zostało zutylizowanych w zakładach w Teksasie w USA. Proces był opóźniony ze względu na trudności techniczne.

d3c5iqq

Porozumienie międzynarodowe z sierpnia 2013 roku zakładało, że cały syryjski arsenał broni chemicznej i jej prekursorów (czyli substancji służących do produkcji śmiercionośnych gazów) będzie zniszczony do czerwca 2014 roku.

W sumie na mocy porozumienia reżimu ze wspólnotą międzynarodową w Syrii przejęto 1300 m sześciennych broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

UE i USA wskazywały już wcześniej na nieścisłości na liście broni chemicznej i powiązanych z nimi instalacji przedstawionej przez Syrię, kiedy przystępowała ona do OPCW w 2013 roku. Według Stanów Zjednoczonych te nieścisłości "ujawniają szereg ukrytych przez Syrię zapasów substancji chemicznych".

Oskarżenia użycia broni chemicznej kierowane są zarówno pod adresem Państwa Islamskiego, jak i sił reżimu Asada.

d3c5iqq

We wtorek wspierająca Asada Rosja za "bardzo wysokie" uznała prawdopodobieństwo, że Państwo Islamskie w Syrii wykorzystuje w walce broń chemiczną. Jednocześnie Rosja wezwała do przeprowadzenia śledztwa na temat możliwych dostaw komponentów sarinu z Turcji.

 (fot. WP.PL)
((fot. WP.PL))
d3c5iqq

Podziel się opinią

Share
d3c5iqq
d3c5iqq
Więcej tematów