Trwa ładowanie...

Opalanie uzależnia i prowadzi do nowotworu skóry

Opalanie może stać się nałogiem - informuje portal "ctvnews.ca" powołując się na najnowsze badania opublikowane w "JAMA Dermatology", które pokazały, że nawet osoby z rakiem skóry nie zaprzestają opalania. Robi to aż jedna na siedem osób.

Share
Opalanie uzależnia i prowadzi do nowotworu skóry
Źródło: Thinkstockphotos
d1d0fo8

Badanie przeprowadzono na chorych z oddziału onkologi amerykańskiego szpitala w Conneticut. Większość pacjentów stanowiły białe kobiety - stałe bywalczynie solarium. To co zszokowało naukowców to fakt, iż nawet po wykryciu choroby wiele z nich wróciło do opalania w solariach. W tej grupie aż 58% pacjentów zdiagnozowano jako uzależnionych od opalania w solarium.

- Zaskakuje nas, że ludzie, którzy mają diagnozę raka skóry - a więc ci, którzy powinny być najbardziej czujni, bo są najbardziej uświadomieni na temat raka skóry - często narażają się dalej na rakotwórcze działanie solarium - powiedział dr Richard Langley, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Osoby z diagnozą raka skóry, które w dalszym ciągu się opalają mogą zapaść na czerniaka - najbardziej złośliwą i groźną odmianę tego nowotworu.

d1d0fo8

Lekarze alarmują, że pacjenci nie chcą uwierzyć, że promieniowanie ultrafioletowe z lamp opalających, a także to słoneczne, może prowadzić do raka skóry. Naukowcy alarmują, że opalanie może prowadzić do silnego uzależnienia psychicznego, ale też psychicznego. Są już badania sugerujące, że podczas opalania UV pojawiają się pewnego rodzaju endorfiny, które mogą wpływać uzależniać fizycznie. Jednak nie ma na to ostatecznych dowodów.

d1d0fo8

Podziel się opinią

Share
d1d0fo8
d1d0fo8
Więcej tematów