Trwa ładowanie...

Opalanie uzależnia i prowadzi do nowotworu skóry

Opalanie może stać się nałogiem - informuje portal "ctvnews.ca" powołując się na najnowsze badania opublikowane w "JAMA Dermatology", które pokazały, że nawet osoby z rakiem skóry nie zaprzestają opalania. Robi to aż jedna na siedem osób.

Opalanie uzależnia i prowadzi do nowotworu skóryŹródło: Thinkstockphotos
dw4pabn
dw4pabn

Badanie przeprowadzono na chorych z oddziału onkologi amerykańskiego szpitala w Conneticut. Większość pacjentów stanowiły białe kobiety - stałe bywalczynie solarium. To co zszokowało naukowców to fakt, iż nawet po wykryciu choroby wiele z nich wróciło do opalania w solariach. W tej grupie aż 58% pacjentów zdiagnozowano jako uzależnionych od opalania w solarium.

- Zaskakuje nas, że ludzie, którzy mają diagnozę raka skóry - a więc ci, którzy powinny być najbardziej czujni, bo są najbardziej uświadomieni na temat raka skóry - często narażają się dalej na rakotwórcze działanie solarium - powiedział dr Richard Langley, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Osoby z diagnozą raka skóry, które w dalszym ciągu się opalają mogą zapaść na czerniaka - najbardziej złośliwą i groźną odmianę tego nowotworu.

Lekarze alarmują, że pacjenci nie chcą uwierzyć, że promieniowanie ultrafioletowe z lamp opalających, a także to słoneczne, może prowadzić do raka skóry. Naukowcy alarmują, że opalanie może prowadzić do silnego uzależnienia psychicznego, ale też psychicznego. Są już badania sugerujące, że podczas opalania UV pojawiają się pewnego rodzaju endorfiny, które mogą wpływać uzależniać fizycznie. Jednak nie ma na to ostatecznych dowodów.

dw4pabn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw4pabn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj