Trwa ładowanie...
21-03-2013 15:35

ONZ zbada doniesienie o użyciu w Syrii broni chemicznej

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że
Narody Zjednoczone przeprowadzą śledztwo ws. zarzutu, że w Syrii użyta została broń chemiczna. O
uczestnictwo w dochodzeniu poproszono też Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

ONZ zbada doniesienie o użyciu w Syrii broni chemicznejŹródło: AFP, fot: SANA
d37zj8m
d37zj8m

Chodzi o "konkretny incydent, na który moją uwagę zwrócił rząd syryjski" - powiedział Ban Ki Mun.

Reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada i syryjscy rebelianci nawzajem oskarżają się o odpalenie pocisku z głowicą chemiczną w prowincji Aleppo. W ataku tym zginęło 26 osób.

Ban Ki Mun powiedział, że śledztwo rozpocznie się, "gdy tylko będzie to możliwe", ale zastrzegł, że nie nastąpi to "z dnia na dzień". Wyraził nadzieję, że przyczyni się ono do zapewnienia, że zasoby broni chemicznej w Syrii są zabezpieczone. Dodał, że niezbędna będzie "pełna współpraca wszystkich stron", obejmująca "nieograniczony dostęp".

Wzajemne oskarżenia

Syria zwróciła się w środę do Ban Ki Muna o śledztwo ws. ataku z użyciem broni chemicznej, dokonanego we wtorek w pobliżu Aleppo przez "grupy terrorystyczne". Tego samego dnia opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa - największa grupa antyasadowska - zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o przeprowadzenie "pełnego dochodzenia" w sprawie wtorkowego ataku i o "przysłanie na miejsce misji międzynarodowej".

d37zj8m

Opozycja zarzuca reżimowi użycie broni chemicznej nie tylko w Chan al-Assal w prowincji Aleppo, ale także w Atajbie na przedmieściach Damaszku. Londyn i Paryż chcą dochodzenia w sprawie obu ataków, ale Moskwa uznała, że Zachód chce w ten sposób opóźnić śledztwo.

Ban Ki Mun powiedział, że wie o "innych zarzutach" dotyczących użycia broni chemicznej, ale - jak pisze Associated Press - nie wyjaśnił, czy będą one przedmiotem śledztwa.

Zbrodnia przeciwko ludzkości

Sekretarz generalny ONZ podkreślił, że użycie broni chemicznej jest zbrodnią przeciwko ludzkości.

Mająca siedzibę w Hadze Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała, że poproszono ją o wsparcie prowadzonego przez ONZ śledztwa w sprawie domniemanego ataku chemicznego w Syrii. OPCW uznała te oskarżenia za poważne i zadeklarowała przychylenie się do prośby.

d37zj8m

Organizacja jest organem wykonawczym konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Do OPCW należy 188 państw, czyli wszyscy sygnatariusze konwencji.

Dotychczas społeczność międzynarodowa wielokrotnie przestrzegała władze w Damaszku przed użyciem tej broni. Państwa zachodnie i Izrael obawiają się, że arsenał ten może wpaść w ręce islamistów walczących w szeregach rebeliantów.

d37zj8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37zj8m
Więcej tematów