Trwa ładowanie...

ONZ użyje siły wobec Korei Płn.?

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa
ONZ, będący obecnie przedmiotem debaty w gronie pięciu stałych
członków tego gremium oraz Japonii i Korei Południowej, zakłada
m.in. użycie siły militarnej - ujawniła japońska agencja
Kyodo.

Share
ONZ użyje siły wobec Korei Płn.?
Źródło: AFP, Fot: Byun Yeong-Wook
d35tdrn

Według tego źródła, dokument odwołuje się do Rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, stanowiącego iż Rada Bezpieczeństwa ONZ w sytuacji zagrożenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa może pojąć działania zarówno niewojskowe jak i militarne.

Projekt, przedstawiony przez USA i Japonię, potępia niedawną północnokoreańską próbę nuklearną oraz wzywa państwa członkowskie do niezwłocznego egzekwowania uchwalonych wcześniej sankcji przeciwko Phenianowi.

d35tdrn

Kyodo ujawnia też, iż obecnie głównym spornym punktem wśród członków RB ONZ stała się sprawa kontroli północnokoreańskich statków, którymi mogą być przemycane materiały o zastosowaniu wojskowym. W tej sprawie na forum Rady doszło do kontrowersji między USA i Chinami.

Korea grozi atomem, ONZ sankcjami

Konsultacje w sprawie rezolucji, mającej stanowić odpowiedź społeczności międzynarodowej na próbę jądrową Korei Płn., prowadzone są obecnie za zamkniętymi drzwiami. Waszyngton ma zabiegać o wzmocnienie sankcji wobec Phenianu, wprowadzonych w ramach rezolucji 1718 już po pierwszej próbie jądrowej, jakiej Korea Północna dokonała w 2006 roku.

Wprowadzono wówczas embargo na dostawy do KRLD wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej czy rakietowej. Phenianowi zabroniono także eksportu broni i materiałów nuklearnych.

d35tdrn

Podziel się opinią

Share
d35tdrn
d35tdrn
Więcej tematów