Trwa ładowanie...

ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji Krymu

Zgromadzenie Ogólne ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych) przyjęło rezolucję dotyczącą militaryzacji Krymu. Dokument autorstwa Ukrainy poparło ponad 60 krajów, ale większość członków Zgromadzenia Ogólnego wstrzymała się od głosu.

Share
ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji Krymu
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Anton Holoborodko (CC BY-SA 3.0)
d3gclja

ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji Krymu

Rezolucja dotyczy "militaryzacji Krymu i Sewastopola, a także części Morza Czarnego i Morza Azowskiego" i wyraża "poważne zaniepokojenie w związku ze stopniową militaryzacją Krymu przez Federację Rosyjską jako mocarstwo okupujące". Autorem dokument jest Ukraina, która też z niepokojem patrzy na prowadzone na Krymie "liczne ćwiczenia wojskowe rosyjskich sił zbrojnych".
- To może podważyć bezpieczeństwo regionalne, a także pociągnąć za sobą znaczące długoterminowe negatywne konsekwencje dla środowiska - czytamy w dokumencie.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 66 krajów członkowskich Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 19 było przeciw, a aż 72 (czyli większość) wstrzymały się od głosu. Tym samym strona rosyjska została wezwana do "zaprzestania destabilizacji na półwyspie i dostarczania broni nuklearnej "na terytorium Ukrainy"".

d3gclja

Rosja krytykuje przyjęcie rezolucji przez ONZ

Rosja negatywnie przyjęła wiadomość o rezolucji ONZ w sprawie militaryzacji Krymu.
- Grupa państw członkowskich ONZ, przede wszystkim z NATO i UE, zachęca Ukraińców do popełniania nowych zbrodni i prowokacji w imię zachodnich ambicji politycznych - pisał na Twitterze Dmitrij Polanskij, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ.

Krym stał się nowym rosyjskim regionem po referendum w 2014 roku. Prawie 97 procent wyborców opowiedziało się za dołączeniem do Rosji. Aneksja Krymu jest przez większość państw potępiana.

d3gclja

Podziel się opinią

Share
d3gclja
d3gclja
Więcej tematów