Trwa ładowanie...

ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji Krymu

Zgromadzenie Ogólne ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych) przyjęło rezolucję dotyczącą militaryzacji Krymu. Dokument autorstwa Ukrainy poparło ponad 60 krajów, ale większość członków Zgromadzenia Ogólnego wstrzymała się od głosu.

ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji KrymuŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Anton Holoborodko (CC BY-SA 3.0)
d15ya9f
d15ya9f

ONZ przyjęło rezolucję o militaryzacji Krymu

Rezolucja dotyczy "militaryzacji Krymu i Sewastopola, a także części Morza Czarnego i Morza Azowskiego" i wyraża "poważne zaniepokojenie w związku ze stopniową militaryzacją Krymu przez Federację Rosyjską jako mocarstwo okupujące". Autorem dokument jest Ukraina, która też z niepokojem patrzy na prowadzone na Krymie "liczne ćwiczenia wojskowe rosyjskich sił zbrojnych".
- To może podważyć bezpieczeństwo regionalne, a także pociągnąć za sobą znaczące długoterminowe negatywne konsekwencje dla środowiska - czytamy w dokumencie.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 66 krajów członkowskich Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 19 było przeciw, a aż 72 (czyli większość) wstrzymały się od głosu. Tym samym strona rosyjska została wezwana do "zaprzestania destabilizacji na półwyspie i dostarczania broni nuklearnej "na terytorium Ukrainy"".

Rosja krytykuje przyjęcie rezolucji przez ONZ

Rosja negatywnie przyjęła wiadomość o rezolucji ONZ w sprawie militaryzacji Krymu.
- Grupa państw członkowskich ONZ, przede wszystkim z NATO i UE, zachęca Ukraińców do popełniania nowych zbrodni i prowokacji w imię zachodnich ambicji politycznych - pisał na Twitterze Dmitrij Polanskij, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ.

Krym stał się nowym rosyjskim regionem po referendum w 2014 roku. Prawie 97 procent wyborców opowiedziało się za dołączeniem do Rosji. Aneksja Krymu jest przez większość państw potępiana.

d15ya9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ya9f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj