ycipk-1fashv

ONZ: Państwo Islamskie wykorzystuje tysiące porwanych ludzi jako żywe tarcze w Mosulu

• Ekstremiści z IS uprowadzili tysiące ludzi z okolic Mosulu
• W środę zabili co najmniej 232 osoby - poinformowała rzeczniczka UNHCHR
• IS wykorzystuje porwanych jako żywe tarcze
• Od 17 października trwa ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na Mosul
• To ostatni bastion Państwa Islamskiego w Iraku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ONZ: Państwo Islamskie wykorzystuje tysiące porwanych ludzi jako żywe tarcze w Mosulu
(AFP)
ycipk-1fashv

Państwo Islamskie (IS) uprowadziło "dziesiątki tysięcy" mężczyzn, kobiet i dzieci z okolic Mosulu na północy Iraku i wykorzystuje ich jako żywe tarcze w miarę zbliżania się do miasta ofensywy irackich sił rządowych - poinformowała rzeczniczka ONZ.

Sunniccy ekstremiści z IS w środę zabili co najmniej 232 osoby, w tym 190 byłych członków irackich sił bezpieczeństwa i 40 cywilów, którzy odmówili wykonywania ich rozkazów - powiedziała na briefingu w Genewie Ravina Shamdasani, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR).

- Wielu ludzi, którzy odmówili podporządkowania się porywaczom, zostało zastrzelonych na miejscu - podkreśliła Shamdasani. Powołała się przy tym na powstałe we współpracy z ONZ raporty, które - jak zaznaczyła - "w żadnym wypadku nie są wyczerpujące, ale świadczą o skali przemocy".

ycipk-1fashv

Od 17 października trwa ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na Mosul, wspierana przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA, w ramach której wyzwalane są kolejne miejscowości wokół tego miasta. Według ONZ z okolic Mosulu z powodu ofensywy sił irackich uciekło już ponad 4 tys. ludzi.

Mosul to ostatni bastion Państwa Islamskiego w Iraku; to tam w czerwcu 2014 roku lider IS Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w części Iraku i Syrii.

Według najnowszych szacunków amerykańskiej armii w samym Mosulu przebywa 3-5 tys. bojowników IS, a 1-2 tys. dżihadystów jest rozproszonych wokół miasta, by opóźniać wejście sił rządowych.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1fashv

ycipk-1fashv
ycipk-1fashv