ONZ‑owska agencja ds. kobiet bez przedstawiciela Iranu
Iran nie zdobył miejsca w kierownictwie nowo powstałej oenzetowskiej agencji do spraw równości kobiet (UN Woman - ONZ w Kwestii Kobiet) na skutek ostrego sprzeciwu USA i działaczy praw człowieka. Zamiast Iranu swego przedstawiciela będzie miał Timor Wschodni.
Tymczasem Arabia Saudyjska, której udział w zarządzie agendy również był kontestowany przez obrońców praw człowieka, uzyskała miejsce. To samo tyczy się Libii i Demokratycznej Republiki Konga (d. Zairu).
Początkowo wydawało się, że Iran będzie miał zapewnione miejsce w kierownictwie agencji, ponieważ nie było konkurentów. Jednak swoją kandydaturę przedstawił Timor Wschodni i wygrał z Iranem.
Zdaniem organizacji Human Rights Watch, przyznanie miejsca w tym gremium czy to Arabii Saudyjskiej, czy Iranowi to niedobry sygnał dla kobiet na świecie ze względu na słabe przestrzeganie praw człowieka w tych krajach.
Jak oceniła laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, irańska obrończyni praw człowieka Szirin Ebadi, członkostwo takich krajów jak Iran czy Arabia Saudyjska we władzach organizacji należałoby uznać za "żart".
Iran spotkał się ostatnio z powszechnym potępieniem na świecie z powodu zapowiedzi stracenia Iranki Sakineh Mohamadi Asztiani za cudzołóstwo.
W zeszłym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której wyraziło "głębokie zaniepokojenie" rosnącą liczbą egzekucji i tortur, a także przypadków dyskryminowania mniejszości w Iranie.
2 lipca 2010 r. Zgromadzenie Ogólne zdecydowało jednogłośnie o utworzeniu nowej Jednostki Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet, w skrócie ONZ w Kwestii Kobiet. Jej celem jest przyspieszenie tempa prac dotyczących spraw kobiet i dziewcząt na całym świecie. Jednostka rozpocznie działalność w styczniu 2011 r. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powoła podsekretarza generalnego, by stanął na czele nowej jednostki.
UN Women jest wspólną inicjatywą powstałą w ramach reformy ONZ. W skład nowego ciała wchodzą cztery jednostki ONZ koncentrujące się na kwestiach równości kobiet i mężczyzn oraz uwłasnowolnienia kobiet: Wydział ONZ ds. Awansu Kobiet utworzony w 1946 r., Międzynarodowy Instytut Kształcenia i Badań nad Awansem Kobiet utworzony w 1976 r., Biuro Specjalnego Doradcy ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i Promocji Kobiet utworzone w 1997 r. oraz Fundusz NZ na Rzecz Kobiet utworzony w 1976 r.