ONZ o Rosji. Przyjęto rezolucję ws. Krymu
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w czwartek rezolucję "Sytuacja praw człowieka w czasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol w Ukrainie", dotyczącą sytuacji, która powstała wraz z początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała agencja Ukrinfom.
Za przyjęciem dokumentu głosowały 82 kraje, 14 było przeciw, 80 wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosowały Białoruś, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Kazachstan, Mali, Nikaragua, Rosja, Sudan, Syria, Zimbabwe.
Oprócz podtrzymania postanowień zawartych w poprzednich rezolucjach dotyczących praw człowieka na Krymie, obecny dokument potępia wykorzystywanie przez Rosję półwyspu do agresji na Ukrainę oraz do wspierania próby nielegalnej aneksji obwodów chersońskiego i zaporoskiego.
Zgromadzenie Ogólne potępia też w rezolucji "podżeganie do nienawiści wobec Ukrainy i Ukraińców, a także szerzenie dezinformacji uzasadniającej agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym poprzez system edukacji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnica arsenału Putina. Generał o systemie armii Rosji
Żądanie natychmiastowego zaprzestania agresji
Dokument stwierdza także, że tymczasowa okupacja Krymu stała się podstawą poważnego kryzysu w dziedzinie praw człowieka na innych terytoriach Ukrainy znajdujących się pod tymczasową kontrolą wojskową Federacji Rosyjskiej. Rezolucja "żąda, aby Federacja Rosyjska natychmiast zaprzestała agresji na Ukrainę i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".
Dokument koncentruje się na dyskryminacyjnych praktykach rosyjskich władz okupacyjnych, arbitralnych zatrzymaniach i aresztowaniach, torturach, przemocy seksualnej, zmuszaniu zatrzymanych do "współpracy" itp.
Rezolucja żąda m.in. natychmiastowego anulowania przez Rosję decyzji o uznaniu Medżlisu Tatarów Krymskich za organizację ekstremistyczną i zakazaniu jego działalności, wyroków wydanych na Tatarów Krymskich i ich przywódców oraz natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych, w tym przywódców Medżlisu.
Zgromadzenie Ogólne domaga się również zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskich dzieci do Rosji i podjęcia niezbędnych kroków w celu ich bezpiecznego powrotu i połączenia z rodzinami.
Rezolucja przypomina wszystkim państwom i organizacjom międzynarodowym o konieczności nazywania władz Federacji Rosyjskiej i ich przedstawicieli na Krymie "mocarstwem okupacyjnym Federacji Rosyjskiej".
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ "Sytuacja w zakresie praw człowieka w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol w Ukrainie" jest przyjmowana corocznie począwszy od 2016 r. i każdorazowo zawiera nowe postanowienia i brzmienie. W porządku obrad ZO ONZ znajduje się również punkt "Sytuacja na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski