PolskaONZ: liczba uchodźców najwyższa od 18 lat

ONZ: liczba uchodźców najwyższa od 18 lat

Obchodzony 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy zbiega się w tym roku ze wzrostem liczby uchodźców i przesiedleńców na świecie. Jak ogłosiło biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), w 2012 r. sięgnęła ona 45,2 mln. To najwięcej od 18 lat.

ONZ: liczba uchodźców najwyższa od 18 lat
Źródło zdjęć: © PAP

Uchodźców i przesiedleńców przybywa głównie z powodu wojen, zwłaszcza konfliktu w Syrii. 55 proc. uchodźców pochodziło w zeszłym roku z pięciu ogarniętych wojną krajów: Afganistanu, Somalii, Iraku, Sudanu i Syrii - głosi raport UNHCR opublikowany w środę.

Wśród łącznie 45,2 mln ludzi, którzy w zeszłym roku musieli porzucić swoje domy, są uchodźcy (15,4 mln) ubiegający się o azyl (937 tys.) i przesiedleńcy, czyli uchodźcy przemieszczający się wewnątrz kraju (28,8 mln). Raport nie uwzględnia tych Syryjczyków, którzy w bieżącym roku musieli z powodu konfliktu opuścić swoje domy, a jest ich coraz więcej.

- Liczby te są alarmujące. Odzwierciedlają cierpienie pojedynczych ludzi na ogromną skalę oraz trudności, z jakimi boryka się społeczność międzynarodowa w zapobieganiu konfliktom i w działaniu na rzecz ich rozwiązania w odpowiednim czasie - powiedział Wysoki Komisarz ds. Uchodźców Antonio Guterres.

Raport UNHCR podkreśla tempo, w jakim przybywa nowych uchodźców. W 2012 roku po raz pierwszy uchodźcami stało się 1,1 mln ludzi, uchodźcami wewnętrznymi - 6,5 mln, a więc łącznie około 7,6 mln. To oznacza, że co 4,1 sekundy ktoś stał się uchodźcą lub przesiedleńcem. "Za każdym razem, gdy mrugacie okiem, ktoś musi uciekać" - mówił Guterres dziennikarzom w Genewie.

Prócz trwających od lat wojen i walk w Afganistanie czy Somalii wzrost liczby uchodźców spowodowały w zeszłym roku także nowe konflikty zbrojne, m.in. w Mali.

Największą grupą uchodźców na świecie pozostają - już od 32 lat - Afgańczycy. W zeszłym roku stanowili około jednej czwartej wszystkich uchodźców. 95 proc. z nich ucieka do Pakistanu lub Iranu. Pakistan przyjął w 2012 roku najwięcej uchodźców na świecie (1,6 mln), na drugim miejscu jest Iran (ok. 870 mln), na trzecim - Niemcy (ok. 590 tys.).

Drugą co do wielkości grupą uchodźców na świecie są Somalijczycy, trzecią - Irakijczycy, czwartą - Syryjczycy.

Raport ONZ przynosi jeszcze jedną rekordowo wysoką liczbę: aż 21,3 tys. podań o azyl złożyły w zeszłym roku osoby nieletnie (poniżej 18 lat), którym nie towarzyszyli dorośli lub które zostały rozłączone z rodzicami. To najwyższa liczba takich podań, od kiedy UNHCR prowadzi statystyki. Osoby niepełnoletnie stanowiły w 2012 r. 46 proc. wszystkich uchodźców.

Liczba uchodźców i przesiedleńców przekraczająca 45 mln oznacza, że jest ich dziś najwięcej od 1994 roku - w czasie ludobójstwa w Rwandzie i wojen w byłej Jugosławii. Liczba uchodźców wewnętrznych - 28,8 mln - jest najwyższa od ponad dwóch dekad.

Wśród tych rosnących liczb raport UNHCR podaje też, że 2,7 mln ludzi przestało być w zeszłym roku uchodźcami lub przesiedleńcami.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony w 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upamiętnienia 50. rocznicy przyjęcia konwencji ONZ na temat uchodźców. Coroczne obchody odbywają się w ponad stu krajach. Celem organizowanych tego dnia imprez kulturalnych, konferencji i różnorodnych wydarzeń jest wyrażenie solidarności z uchodźcami.

W tym roku tematem obchodów jest wpływ konfliktów zbrojnych na rodziny, a hasło Światowego Dnia Uchodźcy brzmi: "Jedna rodzina rozdzielona przez wojnę to zbyt wiele".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)