Trwa ładowanie...
d2c1rkd

ONZ domaga się ewakuacji. Obozy dla uchodźców pękają w szwach

Organizacja Narodów Zjednoczonych domaga się zdecydowanych działań od greckiego rządu. Z przepełnionych obozów na wyspach uchodźcy mieliby trafić do nowych ośrodków na stałym lądzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obozy dla uchodźców na greckich wyspach pękają w szwach. ONZ domaga się ewakuacji.
Obozy dla uchodźców na greckich wyspach pękają w szwach. ONZ domaga się ewakuacji. (East News, Fot: InTime News/Associated Press)
d2c1rkd

Jak poinformowała we wtorek w Genewie Liz Throssel, rzeczniczka agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR), około 30 tys. uchodźców koczuje w nieludzkich warunkach w obozach na greckich wyspach Lesbos, Samos i Kos. Grecja musi udostępnić nowe i bezpieczne obozy dla migrantów na stałym lądzie.

We wrześniu przybyło na greckie wyspy ponad 10 tys. nowych uchodźców. To najwyższy napływ ludzi od trzech lat. Większość z nich pochodzi z krajów ogarniętych konfliktami wojennymi: z Afganistanu i Syrii. Zdaniem rzeczniczki UNHCR szczególnie niepokojąca jest sytuacja humanitarna 4,4 tys. dzieci bez opieki dorosłych w obozach na wspomnianych wyspach.

Złe warunki i rosnące napięcia

Mieszkańcy obozów nie mają wystarczającej liczby toalet do dyspozycji, wody pitnej oraz lekarstw. W obozie Moria na wyspie Lesbos gnieździ się 12,6 tys. ludzi, co przekracza pięciokrotnie dopuszczalną liczbę miejsc w ośrodku. Po pożarze w ostatnią niedzielę, podczas którego zginęła jedna osoba, a wiele odniosło obrażenia, utrzymują się spore napięcia i trwają protesty.

d2c1rkd

Zobacz też: #KresyŚwiata: Przymusowo trafiają do wojska. Zostają w nim do starości

O utrzymującej się tam krytycznej sytuacji informowała również organizacja pomocowa "Lekarze bez granic". Według danych UNHCR w obozie na wyspie Samos przebywa obecnie 5,5 tys. osób, co przekracza ośmiokrotnie dopuszczalne obłożenie. W obozie na wyspie Kos, przewidzianym dla 700 osób, przebywa obecnie 3 tys. ludzi. Jak podaje UNHCR w bieżącym roku ponad 77 tys. uchodźców przedostało się łodziami przez Morze Śródziemne do Europy. Prawie 2/3 dotarło właśnie do Grecji.

Czytaj więcej na Wirtualnej Polsce: Grecja. Bunt w ośrodku dla uchodźców na wyspie Lesbos. Interweniowała policja
Ursula von der Leyen chce karać państwa niechętne imigrantom. "To pałka na niesolidarne kraje"

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Grecja przenosi ponad tysiąc uchodźców z Lesbos do Salonik
Obóz dla uchodźców na Lesbos. Nawet dzieci myślą o samobójstwie

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2c1rkd

Podziel się opinią

Share

d2c1rkd

d2c1rkd
Więcej tematów