Onyszkiewicz i Saryusz-Wolski wśród wiceprzewodniczących PE
Janusz Onyszkiewicz (UW) i Jacek Saryusz-Wolski (PO) zostali we wtorek wybrani na wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Wybór odbył się przez aklamację, ponieważ na 14 stanowisk
wiceprzewodniczących zgłoszono 14 kandydatów. Kandydaturę
Onyszkiewicza zgłosili liberałowie, a Saryusza-Wolskiego - chadecy
i konserwatyści.
Pozostałymi wiceszefami parlamentu UE zostali: Luigi Cocilovo (włoski liberał), Antonio Costa (socjalista portugalski), Ingo Friedrich (chadek niemiecki), Sylvia-Yvonne Kaufmann (niemiecka komunistka), Edward McMillan-Scott (konserwatysta brytyjski), Mario Mauro (konserwatysta włoski), Pierre Moscovici (socjalista francuski), Gerard Onesta (francuski Zielony), Miroslav Ouzky (czeski konserwatysta), Dagmar Roth-Berendt (socjaldemokratka niemiecka), Antonios Trakatelis (konserwatysta grecki) i Alejo Vidal-Quadras (hiszpański chadek).
Wśród wiceprzewodniczących jest troje Niemców, po dwóch Polaków, Francuzów i Włochów, po jednym Brytyjczyku, Czechu, Greku, Hiszpanie i Portugalczyku. Najwięcej, bo aż siedmiu, jest wśród nich członków chadecko-konserwatywnej grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Prócz nich wybrano troje socjalistów (socjaldemokratów), dwóch liberałów i po jednym przedstawicielu Zielonych i komunistów.
Po zaaprobowaniu całej listy eurodeputowani przystąpili do głosowania, które zadecyduje o hierarchii wśród wiceprzewodniczących. 14 wiceszefów wraz z przewodniczącym unijnego zgromadzenia tworzą Biuro PE, odpowiedzialne m.in. za sprawy proceduralne i finansowe.