Onkologia czeka na rząd
Powołanie do życia Narodowego Programu
Zwalczania Chorób Nowotworowych to jedyna możliwość zapewnienia
Polakom profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i leczenia
nowotworów na takim poziomie, na jakim szanse wyleczenia lub
przedłużenia życia są największe - mówili w czwartek onkolodzy na
III sympozjum onkologicznym w Zegrzu.
Dwudniowe sympozjum zostało zorganizowane pod patronatem Polskiej Unii Onkologii.
"W Polsce odsetek wyleczeń pacjentów z chorobami nowotworowymi wynosi 20-30%, a mógłby ulec podwojeniu. Odsetek pacjentów, którzy podejmują leczenie na wczesnym etapie choroby nowotworowej wynosi w Polsce 20%, podczas gdy w USA - 80%. Aby zmienić te niekorzystne liczby potrzebny jest właśnie narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych" - powiedział dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Tymczasem program ten czeka na realizację już 13 lat. "Środowisko onkologów zrobiło już wszystko, co mogłoby przygotować proces legislacyjny tego projektu, teraz wszystko zależy już od decyzji rządu" - podkreślał dr Meder.
Dodał jednocześnie, że Narodowy Program jest sprawą nas wszystkich i naszych najbliższych. "Według prognoz, co czwarty mieszkaniec Polski zachoruje na chorobę nowotworową, a co piąty umiera z jej powodu. W XXI wieku liczba osób, u których rozwinie się nowotwór podwoi się na całym świecie. Choroby nowotworowe znajdą się na pierwszym miejscu na liście przyczyn zgonów, wyprzedzając nawet choroby układu krążenia" - mówił dr Meder.
Według dr Andrzeja Prokurata, prezesa Stowarzyszenia Polska Akcja Onkologii Dziecięcej, wprowadzenie w życie Programu Narodowego ułatwi zdobywanie nakładów finansowych na badania molekularne i genetyczne. Te z kolei pozwoliłyby dokonać znacznego postępu w leczeniu klinicznym pacjentów.
Jak podkreślał dr Janusz Książyk dyrektor ds. nauki Centrum Zdrowia Dziecka, diagnostyka molekularna może znacznie ograniczyć koszty innych niepotrzebnych badań i oczywiście umożliwi zastosowanie odpowiednich metod prewencyjnych, które znacznie zminimalizują koszty leczenia.