Oni także walczyli o Polskę. Kolejarze z Powstania Warszawskiego

Na trzech największych dworcach w Warszawie można oglądać wystawę o bohaterach, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Połączyła ich wspólna cecha - wszyscy z dumą nosili kolejarski mundur.

Oni także walczyli o Polskę. Kolejarze z Powstania Warszawskiego
Źródło zdjęć: © WP.PL
Krzysztof Suwart

01.08.2018 16:42

Ppor. rez. Wincenty Szymański „Nik” . Rocznik 1904. Absolwent Szkoły Podchorążych Saperów w Legionowie (specjalność saper kolejowy). Przed wojną pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Warszawie i Ministerstwie Komunikacji.

O Ojczyznę walczył już we wrześniu 1939 r. - służył w komórce kolejarskiej zajmującej się obroną przeciwlotniczą. W konspiracji dowódca plutonu 1745. w 6. Rejonie „Helenów” VII Obwodu „Obroża” (Warszawa-Powiat) Okręgu Warszawa AK. W 1943 r. był więziony na Pawiaku za organizowanie pomocy dzieciom Zamojszczyzny. Wykupiony z niewoli, powrócił do pracy konspiracyjnej.

W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Lasach Sękocińskich, a później pomagał wypędzonym warszawiakom osadzonym w obozie przejściowym w Ursusie. Mimo wielu zasług w walce z niemieckim okupantem, w lutym 1945 r. aresztowany przez NKWD i zesłany na Ural. Po wojnie udało mu się wrócić do Polski. Wincenty Szymański doczekał później starości i zmarł w Piastowie - w 1985 r.

Historia "Nika", "Zycha", "Agamemnona"...

Historia "Nika" to jedna z wielu opowieści o kolejarzach, którzy podczas Powstania Warszawskiego walczyli o Wolną Polskę. Ich bohaterską walkę przypomina wystawa, którą od środy można oglądać na dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Ekspozycja będzie dostępna do 14 sierpnia br. Wykorzystano w niej zdjęcia będące w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obraz
© WP.PL

– Polskie Koleje Państwowe to firma z ponad 90-letnią tradycją, a tradycja zobowiązuje, stąd też inicjujemy i włączamy się w działania związane z popularyzacją wiedzy o najważniejszych wydarzeniach – i tych dotyczących historii Polski, i tych istotnych dla kolejnictwa. Kolejarze zawsze angażowali się w sprawy ważne dla Polski. Dziś tradycję pielęgnują pracownicy z różnych spółek oraz Fundacja Grupy PKP – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A

Niemy świadek historii

Historie powstańczych bohaterów to jeden z elementów ekspozycji związanej z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, którą przygotowała PKP.

Dodatkowo na czterech dworcach (Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Stadion) można zobaczyć animację pod tytułem "Dworce w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego”.

Na czarno-białych zdjęciach można zobaczyć miejsca, gdzie rozgrywały się jedne z najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Jednym z nich jest obecny dworzec Warszawa Zachodnia. Od 6 sierpnia 1944 r. władze niemieckie rozpoczęły w tym miejscu masowe wysiedlanie mieszkańców Warszawy. By to było możliwe, na terenie miasta zorganizowano parę punktów zbornych, w których dokonywano wstępnej selekcji. Największe z nich mieściły się w kościele św. Stanisława, parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej oraz na terenie dawnego targu warzywnego przy ul. Grójeckiej 95. Po wstępnej selekcji kolumny wypędzonych, pozbawionych jakiegokolwiek dobytku, doprowadzano na Dworzec Zachodni, gdzie oczekiwały na transport do obozu przejściowego w Pruszkowie. Część transportów przewożono Elektryczną Koleją Dojazdową, niektórzy ewakuowani odbywali drogę pieszo.

Obraz
© pkp

Okupacja, Warszawa. Dworzec Główny w Alejach Jerozolimskich. Fot. nieznany/MPW

Teren Dworca Zachodniego przez cały okres powstania pozostawał w rękach okupanta.

Historyczne zdjęcia związane z koleją wraz ze szczegółowymi opisami, można będzie oglądać na stołecznych dworcach do 14 sierpnia br.

Żołnierze Wyklęci i Dzień Flagi

Kampania społeczna mająca na celu popularyzację wiedzy o najważniejszych wydarzeniach związanych z historią Polski to kolejne tego typu przedsięwzięcie zainicjowane i przygotowane przez Polskie Koleje Państwowe S.A.

W tym roku PKP SA zorganizowała m.in. wystawę z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) oraz Dnia Flagi (2 maja).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)