Trwa ładowanie...
d5gbgct
d5gbgct

Omilanowska: wszystko wskazuje, że Muzeum Historii Polski zostanie otwarte w 2018 r.

Wszystko wskazuje na to, że Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej uda się otworzyć na 11 listopada 2018 r. - oceniła szefowa MKiDN Małgorzata Omilanowska. Koszt realizacji muzeum to 310 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5gbgct

Na środowym posiedzeniu sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła odpowiedź Rady Ministrów na dezyderat w sprawie budowy siedziby Muzeum Historii Polski. Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się jednak m.in. finansowanie tego projektu.

Minister kultury przypomniała w środę, że w marcu br. premier Ewa Kopacz zdecydowała o usytuowaniu gmachu MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej. Kopacz podjęła też decyzję, że jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa. MHP ma zostać otwarte w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Pani premier uznała, że - aby być wiarygodnym - trzeba stworzyć taką sytuację prawno-finansową tej inwestycji, by nie było wątpliwości, że ona dojdzie do skutku - zauważyła Omilanowska. - Dostałam polecenie od pani premier, aby przygotować Wieloletni Program Rządowy, przewidujący etapy, harmonogram i kosztorys, założenia i cele (...) tego programu - poinformowała. WPR ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

d5gbgct

Przyznała, że zadanie nie jest łatwe, bo Wieloletnie Programy Rządowe zwykle są przygotowywane około roku. MKiDN otrzymało na wykonanie tego zadania trzy miesiące. W tej chwili - jak zauważyła Omilanowska - od dwóch tygodni trwają obligatoryjne konsultacje ws. projektu WPR. Wszystko jednak wskazuje na to, że muzeum uda się otworzyć na 11 listopada 2018 r. - mówiła Omilanowska.

Projekt WPR zakłada, że kwota główna realizacji MHP to 310 mln zł - uwzględnia ona budowę gmachu, ale też koszty montażu i realizacji wystawy stałej.

Dyrektor MHP Robert Kostro przyznał, że bardzo długo bronił lokalizacji nad Trasą Łazienkowską. Jak zauważył, wcześniej pojawiały się już inne pomysły dotyczące zmiany lokalizacji MHP, ale często były one formułowane bez konkretnych propozycji finansowych. - Poważna inwestycja wymaga przede wszystkim pieniędzy (...). To właśnie zapewnia propozycja premier Ewy Kopacz - podkreślił.

Gmach MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej, w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski ma zająć główne miejsce w kompleksie. W efekcie ma powstać w Warszawie nowe miejsce poświęcone polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów.

d5gbgct

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. W kwietniu br. MHP zorganizowało "Smoleńskie portrety" - wystawę w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

d5gbgct

Podziel się opinią

Share
d5gbgct
d5gbgct
Więcej tematów