Trwa ładowanie...

"Nieracjonalna reakcja". WHO krytykuje ograniczenia w podróżowaniu

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uznał wprowadzone przez niektóre kraje ograniczenia w podróżowaniu za "nieracjonalną reakcję". Państwa, w tym Polska, podjęły takie kroki w związku z pojawieniem się nowego wariantu Omikron.

Share
Wiele krajów wprowadziło zakaz lotów do państw południowej Afryki Wiele krajów wprowadziło zakaz lotów do państw południowej Afryki Źródło: Getty Images
dv0ybkd

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uznał we wtorek reakcję państw na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa za "nieracjonalną". Podjęte przez kraje środki, między innymi wprowadzenie zakazu lotów do państw południa Afryki, równie negatywnie ocenił amerykański dziennik "New York Times".

Zakaz lotów w związku z Omikronem

Tedros skrytykował pośpieszne reakcje na pojawienie się nowego wariantu. Według niego wprowadzenie szeroko zakrojonych ograniczeń w podróżowaniu "nie ma oparcia w ustaleniach naukowych, ani nie jest skuteczne". Szef WHO uważa, że zaszkodzi to jedynie państwom południa Afryki, które zidentyfikowały nowy wariant koronawirusa i szybko poinformowały o nim resztę świata.

Dyrektor generalny WHO zaapelował do rządów o podejmowanie działań, które "ograniczają ryzyko, są racjonalne i proporcjonalne". Tedoros przyznał jednocześnie, że Światowa Organizacja Zdrowia nie ma na razie pełnej wiedzy na temat nowej mutacji. "Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi na temat transmisji Omikrona. Tego, jak poważną chorobę wywołuje, jak skuteczne są testy, terapie i szczepionki" - podkreślił.

dv0ybkd

Zobacz też: Nowe obostrzenia zbyt łagodne? Prof. Flisiak komentuje sens nowych restrykcji

Zdaniem Tedorosa wprowadzenie ograniczeń może jedynie "pogłębić nierówności", podczas gdy krajom regionu należy pomóc. Szef WHO przypomniał jednocześnie, że organizacja wielokrotnie ostrzegała, że brak szczepionek w krajach biedniejszych będzie sprzyjać trwaniu pandemii i powstaniu nowych mutacji wirusa.

Krytyka ze strony amerykańskich mediów

Podobnego zdania co WHO są amerykańskie media. "New York Times" podkreśla, że nieskoordynowane między rządami działania, jak i chaotyczne pomysły na zamykanie granic, nie ograniczą rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Dziennik zwraca uwagę, że po dwóch latach pandemii świat nadal nie ma wspólnej strategii działania.

Eksperci zapytani przez stację CNN zwracają uwagę, że nowy wariant najprawdopodobniej i tak już się rozprzestrzenił, a zamykanie granic mija się celem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dv0ybkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv0ybkd
dv0ybkd
Więcej tematów