Omikron przenosi się bardzo szybko. Wnioski są niepokojące
Badania naukowców z PAN wykazały, że zakażenia nową mutacją w jednej z prowincji RPA podwajały się co trzy i pół dnia. "Taki krótki okres podwajania się zakażeń oznacza, że prawdopodobnie Omikron stanie się dominującym wariantem, powodując fale epidemii na całym świecie" - czytamy w raporcie. - Będzie marnie - podsumował prof. Tomasz Lipniacki, jeden z autorów badania.
11.12.2021 20:20
Naukowcy z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN przeprowadzili badania dotyczące zachorowań COVID-19 w w prowinzji Gauteng w Republice Południowej Afryki (RPA).
To tam w połowie roku przeszła fala zakażeń wariantem Delta. W lipcu osiągnięto szczyt zachorowań, który w pewnym momencie zaczął drastycznie maleć. Jak przypuszczają naukowcy, prowincja Gauteng mogła osiągnąć wtedy naturalną odporność populacyjną.
8 listopada odnotowano tam jednak pierwszy przypadek zakażenia Omikronem. Od tego momentu liczba zakażeń poszła drastycznie w górę. - Wariant Omikron u mieszkańców Gauteng zaczął przełamywać ochronę immunologiczną osiągniętą po przechorowaniu Deltą - przekazał z rozmowie z "Wyborczą" prof. Tomasz Lipniacki, jeden z autorów badania.
Jak obliczyli naukowcy z PAN, w okresie między 8 listopada i 5 grudnia zakażenia wariantem Omikron w tamtym regionie podwajały się co trzy i pół dnia. Po kilku tygodniach ponownie liczbę 50 tys. zakażeń tygodniowo. Tak ekspresowe tempo może powodować, że nowa mutacja stanie się dominującym wariantem.
"Taki krótki okres podwajania się zakażeń oznacza, że prawdopodobnie Omikron pokona wariant Delta i stanie się (tymczasowo) dominującym wariantem, powodując fale epidemii na całym świecie. Te epidemie mogą być trudne do kontrolowania przez obecne szczepionki (jak już sugerowały nagłe wzrosty przypadków zakażenia omikronem w Danii i Wielkiej Brytanii, gdzie zaszczepione jest odpowiednio 69 i 77 proc. populacji), a także lockdowny, bo ludzie są nimi coraz bardziej zmęczeni" - piszą badacze w konkluzji.
Pełny raport naukowców z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN dostępny jest tutaj.
Zdaniem jednego z autorów badania wariant Omikron może być już obecny w Polsce. - Zapewne tak, sądząc po tym, jak szybko rozchodzi się obecnie w Wielkiej Brytanii, a przecież samoloty regularnie latają między naszymi krajami - tłumaczył w rozmowie z "Wyborczą" prof. Lipniacki. - Będzie marnie - dodał.
Omikron a szczepionki. Trzecia dawka konieczna?
Jak poinformował w środę amerykański koncern Pfizer, wstępne badania wskazują, że dwie dawki szczepionki mogą nie wystarczyć przeciwko nowej mutacji Omikron. Silną ochronę ma zapewnić dopiero dawka przypominająca. - Trzecia dawka zmniejsza ryzyko infekcji u osób zaszczepionych - przekazała amerykańska wirusolog Angela Rasmussen.
Trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 mogą przyjąć w Polsce wszystkie pełnoletnie osoby po pół roku od pełnego zaszczepienia. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, mogą to uczynić już po pięciu miesiącach.
Aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989. Rejestracji można dokonać też poprzez stronę pacjent.gov.pl. Zapisy wykonywane są również bezpośrednio w wybranym przez siebie punkcie szczepień.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"/PAP