Trwa ładowanie...

Olsztyn. Wynajmował mieszkanie studentce. Właściciel skazany za nieumyślne zaczadzenie

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał wyrok ws. Macieja Z. Mężczyzna w pierwszej instancji został skazany na rok pozbawienia wolności. W wynajmowanym przez niego mieszkaniu zaczadziła się studentka.

Olsztyn. Wynajmował mieszkanie studentce. Właściciel skazany za nieumyślne zaczadzenieŹródło: Agencja Gazeta, fot: Anna Jar
dh444v5
dh444v5

Do zdarzenia doszło w listopadzie 2014 r. w Olsztynie. Klaudia W. jako studentka wynajmowała wspólnie mieszkanie ze znajomymi. Podczas kąpieli uległa zaczadzeniu przez niesprawny piecyk gazowy. Właściciel mieszkania Maciej Z. został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. Mężczyzna miał być zobowiązany do "utrzymania urządzenia w należytym stanie oraz zapewnienia odpowiednich warunków technicznym w pomieszczeniu, gdzie znajdował się piecyk".

Według prokuratury właściciel wynajmowanego mieszkania nie dopełnił tego obowiązku. Maciej Z. nie przeprowadzał okresowych konserwacji urządzenia, nie utrzymywał w należytym stanie elementów instalacji odprowadzania spalin oraz nie zapewnił właściwej wentylacji i dopływu powietrza do łazienki z piecykiem.

W czerwcu 2019 Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego i skazał go na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres trzech lat próby. Właściciel wynajmowanego mieszkania musi także zapłacić 5 tys. zł grzywny. Sąd zdecydował również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości przez publikację w regionalnej gazecie na koszt oskarżonego.

dh444v5

Wyrok zaskarżył obrońca Macieja Z., ale olsztyński Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję pierwszej instancji. Sąd podkreślił, że mężczyzna naruszył podstawowe reguły ostrożności, a właściciel wynajmowanego mieszkania chcąc prowadzić działalność komercyjną powinien zadbać o bezpieczeństwo lokatorów. Zdaniem sądu "kara nie razi surowością". Wyrok jest prawomocny.

Zobacz też: Artur Zawisza potrącił rowerzystkę. Politycy nie przebierają w słowach

Źródło: olsztyn.so.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh444v5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh444v5
Więcej tematów