PolskaOlgierd Łukaszewicz kontra Kazimierz Kaczor

Olgierd Łukaszewicz kontra Kazimierz Kaczor

Prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP)
Olgierd Łukaszewicz zarzuca byłemu prezesowi organizacji
Kazimierzowi Kaczorowi, że w majątek nieruchomy związku i remonty
budynków inwestował pieniądze przeznaczone na wypłaty dla artystów-
wykonawców. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w
tej sprawie Łukaszewicz złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-
Śródmieście.

Jak podał w przesłanej w czwartek PAP informacji sekretarz Prezydium Zarządu Głównego ZASP-u, Jan Piechociński, chodzi o kwotę ponad 5 mln zł.

Z treści informacji wynika, że w trakcie realizacji rozmaitych inwestycji, m.in. budowlanych i w nieruchomości, dokonywanych przez poprzednie władze ZASP-u, "mogło dojść do popełnienia na szkodę ZASP przestępstw".

Transakcje dokonywane były w sposób, na który nie było zgody Zarządu Głównego ZASP-u, jedynego organu statutowo uprawnionego do zarządzania majątkiem związku - poinformował Piechociński.

O podejrzeniach nieprawidłowości przy prowadzeniu przez ZASP w poprzedniej kadencji inwestycji Łukaszewicz zawiadamiał już prokuraturę we wrześniu 2002 roku. Dotyczyło to wówczas przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków poprzez zainwestowanie znacznej części majątku ZASP-u (ponad 9 mln zł) w niezabezpieczone obligacje Stoczni Szczecińskiej. Ponieważ następnie Stocznia zbankrutowała, związek utracił zainwestowaną kwotę.

W tej sprawie w sierpniu 2003 r. Prokurator Okręgowy w Warszawie wniósł do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu prezesowi, byłemu skarbnikowi i byłemu głównemu księgowemu związku. Termin pierwszej rozprawy nie został jednak do tej pory wyznaczony.

Kazmierz Kaczor, prezes ZASP-u od kwietnia 1996 do marca 2002 r., został skreślony z członkostwa w organizacji na mocy podjętej 7 lutego uchwały Prezydium Zarządu Głównego ZASP-u. Skreślono także byłego skarbnika ZASP-u Cezarego Morawskiego.

Prezydium uznało, że w latach 1999-2002 (czyli podczas prezesury Kaczora) "ZASP dokonywał poważnych inwestycji finansowych, budowlanych i w nieruchomości, a decyzje inwestycyjne byłego kierownictwa ZASP-u podejmowane były z naruszeniem statutu związku oraz wewnętrznych regulaminów ZASP-u".

Przeciwko decyzji Prezydium protestują m.in. byli wiceprezesi organizacji, Sławomira Łozińska i Igor Michalski, Związek Zawodowy Aktorów Polskich oraz aktorzy warszawskiego Teatru Powszechnego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)