Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk apeluje o wstrzymanie wycinki drzew w Bieszczadach

Olga Tokarczuk apeluje do Lasów Państwowych o wstrzymanie wycinki drzew w Bieszczadach. "To będzie nie tylko wycięcie wielkich drzew, ale również zrywka, czyli zupełne zniszczenie tego małego pierwotnego raju" - napisała noblistka na Facebooku.

Olga Tokarczuk apeluje o wstrzymanie wycinki drzew w BieszczadachŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d1jvzzr
d1jvzzr

Wpis Olgi Tokarczuk dotyczy planowanego wycięcia lasu na zboczu Bukowego Berda.

"W Karpatach przetrwały cudem resztki naturalnych lasów, które są perłami przyrodniczymi. Są to niewielkie kawałki rozrzucone po całych górach. I jednym z takich kawałków jest wydzielony las o numerze 219a na zboczach Bukowego Berda w nadleśnictwie Stuposiany Regionalnej Dyrekcji w Krośnie" - doprecyzowała autorka.

Olga Tokarczuk dodał, że to "zaledwie 30 ha na 10 tysięcy ha lasów tego nadleśnictwa".

"Ten maleńki skrawek porośnięty jodłami, bukami i jaworami jakimś cudem ocalał. Sama lista żyjących tam porostów, mchów i wątrobowców przyprawia o zawrót głowy, a jeszcze dochodzą do tego stanowiska niezbadanych do tej pory gatunków grzybów, ptaków czy owadów" - wylicza Olga Tokarczuk.

Noblistka apeluje "do wszystkich ludzi dobrej woli", ale przede wszystkim do tych, którzy mają wpływ na to, "co ma się wydarzyć w lesie 219a".

d1jvzzr

"Zatrzymajmy tę katastrofę! Zostawmy w spokoju to wyjątkowe miejsce, gdzie dzika przyroda trwa od zamierzchłych czasów i traktujmy z szacunkiem to nasze wspólne dziedzictwo. Ocalmy to, co jest świadectwem wielkiej różnorodności i siły życia na planecie, a stało się bezbronne wobec ludzkich pił i siekier" - twierdzi Tokarczuk.

Las, o którym napisała Olga Tokarczuk, położony jest na stokach Bukowego Berda, dotrwał do naszych czasów niezmieniony. Ingerencja człowieka jest tu minimalna.

10 października 2019 r. Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla. Od kilku lat była wymieniana wśród faworytów do tego wyróżnienia i miała wysokie notowania u bukmacherów.

Olga Tokarczuk jest 15. kobietą w historii wyróżnioną literackim Noblem i piątym w historii literatem z Polski.

d1jvzzr

Źródło GW

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

d1jvzzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jvzzr
Więcej tematów