Olejniczak: nie zmieniać konstytucji, nie ujawniać danych "wrażliwych"
Szef SLD Wojciech Olejniczak powiedział, że SLD jest przeciwne zmianie konstytucji w sprawie otwarcia archiwów IPN. Sojusz nie chce także ujawnienia tzw. danych wrażliwych. Olejniczak, który weźmie udział w
konsultacjach u prezydenta w sprawie lustracji powiedział, że
liczy, że będzie to ostatnie spotkanie w tej kwestii.
Cały czas noszę w sercu nadzieję, że będzie to ostatnie spotkanie - powiedział Olejniczak na konferencji w Sejmie. Jak powiedział, Sojusz chce by przestać mówić o tym co było, a zacząć mówić o przyszłości.
"To był mój protest"
Olejniczak, który w ubiegłym tygodniu nie uczestniczył w konsultacjach u prezydenta, podczas których uzgodniono, że powstanie "mała nowelizacja" ustawy lustracyjnej powiedział, że był to "protest przeciwko łamaniu prawa".
Marszałek Sejmu Ludwik Dorn, który przekazał wszystkim klubom - oprócz SLD - wstępny projekt noweli. Tłumaczył, że Sojusz nie otrzymał projektu z powodu nieobecności przedstawiciela SLD na spotkaniu u prezydenta.
Olejniczak podkreślił, że nie poszedł do prezydenta w dniu, kiedy "powinno być opublikowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego" w "Dzienniku Ustaw". Orzeczenie Trybunału ws. ustawy lustracyjnej zostało opublikowane po południu; już po rozpoczęciu konsultacji u prezydenta.
To był mój protest przeciwko łamaniu prawa - powiedział Olejniczak. Jak zaznaczył, "swoje" osiągnął. Po południu orzeczenie TK zostało opublikowane, to był mój cel (...). Dziś, oczywiście, wezmę udział w spotkaniu u prezydenta - oświadczył.
O zmarłych albo dobrze, albo wcale
Olejniczak podkreślił, że Sojusz stoi na stanowisku, że nie należy zmieniać konstytucji w sprawie otwarcia archiwów IPN. Według ugrupowania, "dane wrażliwe powinny zostać danymi zachowanymi w tajemnicy". Jak dodał Olejniczak, danych tych "nie powinniśmy używać do gier politycznych".
Szef SLD powiedział, że "to co dotyczy osób publicznych powinno zostać upublicznione. Olejniczak uważa, że lustracja w kształcie obowiązującym obecnie łamie chrześcijańską zasadę, że "o zmarłych albo mówi się dobrze, albo nie mówi się wcale".
Według szefa SLD, ta zasada powinna obowiązywać, "bo obowiązywała w naszej tradycji 2000 lat", a do jej złamania doprowadzili rządzący.
Olejniczak uważa, że "mała nowelizacja" ustawy lustracyjnej, przywracająca historykom i dziennikarzom dostęp do archiwów IPN zostanie przyjęta i "proces dzikiej lustracji będzie przebiegał". Szef Sojuszu jest sceptyczny co do możliwości przyjęcia ustawy otwierającej archiwa. Duża ustawa o odtajnieniu archiwów nie doczeka się realizacji w wielu najbliższych miesiącach - ocenił.